Visszavágtak (?)

|  2010-05-21 18:08:48  |

Oroszország leiskolázta a kanadai válogatottat, Perryék csak ökölvívásban nyerhettek volna

Nagy vita folyt arról hokiberkekben, valóban a vancouveri olimpia negyeddöntőjének (Oroszország – Kanada 3-7) visszavágója-e a mostani, hasonló leosztású ütközet. Akik a nem mellett érveltek, azok a kanadaiak „juniorgárdájának” (a keretben hét 1990-ben vagy azután született játékos szerepelt) komolytalanságával, az NHL-esek közönyével indokoltak, mondván, ezeket a kanadaiakat egyáltalán nem érdekli a megnyert hazai olimpia utáni vébé. Az igen mellett voksolók jobbára nem az észak-amerikaiak sajátos értékrendjéből, hanem a világbajnokság rangjából vezették le érvelésüket. Akárhogy is, a kanadaiakon egy pillanatig sem látszott, hogy ne akarnának minden erejükkel győzni, de az sem, hogy igazi veszítenivaló hiányában lazán, felszabadultan mozognának.

Visszavágtak (?)        Visszavágtak (?)

Vancouverben az oroszok feküdtek ki...                 ... Kölnben a kanadaiak

A meccs egyik legfontosabb lélektani fordulópontja az első harmad utolsó perce volt, mikor a kapura veszélyesebb oroszok Afinogenov szerencsés találatával megszerezték a vezetést. Egészen addig Mason kapus tartotta a 0-0-át kanadai oldalon, s benne volt a pakliban az is, hogy a sok kihagyott helyzet után a juharlevelesek jutnak vezetéshez. Nem így lett, a lélektani előnyt pedig a második harmad legelején kihasználták az oroszok: a végig indolensen és kifejezetten bután játszó Corey Perry kiállítása után négy a háromra játszhattak az oroszok, ügyes körbeadogatás után pedig Dacjuk találta meg a rövid felső és Mason feje közt tátongó pakknyi helyet. A meccs legjobb periódusa ezután következett, a kanadaiak mindent beleadtak a felzárkózásért, az oroszok pedig gyorsan mentek át ellentámadásba egy-egy korongszerzés után, minek következtében mindketten gyorsan átjátszották a semleges harmadot, az iszonyú gyors ide-oda játékot pedig sokáig egyáltalán nem szakadt meg. A második harmad vége előtt azonban Perry ismét kiállíttatta magát, Malkin szépen találta meg a kötényt emberelőnyben,  a kanadaiak pedig még inkább bedurvultak (vagy ahogy a saját bevallása szerint életében másodszor verekedésbe bonyolodó Fjodorov elmondta: „sok volt a piszkos játék”): akárcsak az első, a második játékrész végén is volt bunyó, s nem mondunk nagy újdonságot azzal, hogy nem orosz provokációra.

Az ökölharcban vigaszt kereső kanadaiak a harmadik harmadot ugyan döntetlenre hozták, de ez aligha vigasztalja őket: előbb Atyusov bombáját csúsztatta a hálóba a veterán Fjodorov, majd Tavares mutatta meg, miért is volt draftelső. 4-1-nél, több, mint három perccel a vége előtt MacTavish úgy érezte, meg kell kockáztatnia egy kapuslehozatalt a becsület védelmében, de ebből csak a duplázó Malkin profitált, akinek nem okozott gondot az üres kapuba találnia. Duchene ugyan még bemutatott egy szép csuklómozdulatot másodpercekkel a vége előtt, de ezzel csak azt akadályozta meg, hogy a vancouveri 7-3-ért hasonló, négygólos győzelemmel vághassanak vissza Ovecskinék.

Természetesen rengeteg elemzés született a mérkőzés kapcsán: sokan kiemelik a kanadaiak durvaságát (48 perc kiállítás), a keret gyengeségét, fiatalságát és rutintalanságát (Pravda főcím: „A férfiak és a… kisfiúk”), a helyzetkihasználásban mutatkozó különbséget (MacTavish kapitány elsősorban ebben látja a kiesés okát), mások a történelemben kutatva 2002-ig mennek vissza ilyen korai kanadai kiesést keresve (a vereséggel Kanada hetedik, ennél rosszabb legutóbb 1992-ben volt, a mostani négynél több vereséget pedig 1987 óta nem szenvedtek egy tornán). Bikov kapitány odaszúrt néhány apróbbat a kanadaiaknak, de két dolgot kiemelt: ez nem az olimpiai meccs visszavágója volt, s ezzel a győzelemmel még nem nyert meg semmit csapata. Szakértők, köztük a kanadai kapitány MacTavish, vagy a svájci exkapitány Ralf Krüger ugyanakkor állítják, aligha van csapat, aki megállítsa Goncsarékat. Hazai hangok, így a hajdan Újpesten is megfordult kétszeres olimpiai bajnok Valerij Vasziljevé, ugyanakkor óvatosságra intenek, mondván, volt már rá példa ’72-ben, ’77-ben, és a Lake Placid-i olimpián is, hogy nem a toronymagas esélyes nyerje a tornát.

Az elődöntőben a Svájcot meglepetésre kiejtő házigazda németek lesznek az oroszok ellenfelei. Bikovék már a szombati meccsre koncentrálva elmondták, lesz néhány változás a csapatban, de a sajtónak nyilatkozó Zaharkin még nem fedte fel a lapokat. Mi kíváncsian várunk.

Cimkék: jégkorong, vb 2010
Országok: Oroszország