Kuranyi/Vágner Love: premierek eltérő előjellel

|  2010-08-04 17:41:51  |

A Zenit lassan mindenki látóhatárából kicsúszik, bemutatkozott Kuranyi, Tosics, Doumbia - Vágner Love pedig mintha el se ment volna!

Félidejéhez érkeztek a Premjer Liga küzdelmei: sokak szerint a Zenit már befoghatatlan, alant ugyanakkor kegyetlen harc lesz a bentmaradásért.

Lassan ráolvad a középmezőny aljára a mélyről induló Szaturn, mely a nyári szünet óta négy meccsen több pontot (10) szerzett, mint annak előtte tizenegyen (7). Hogy a javulásnak a keret cseréje lenne az oka, az semmiképp sem állítható, a szünetben ugyanis mindössze három kölcsönjátékos tért vissza a fővárosiakhoz, miközben a legendás Loszkov visszatért sikerei helyszínére, a Lokomotivhoz. Inkább arról lehet szó, hogy Gorgyejev mester mostanra találta meg a megfelelő embereket a megfelelő posztokra: a kapuban Rebrov, a védelemben Zelao, a középpályán Sapeta kezd rendszeresen, a kapus hálója két meccs óta érintetlen, Zelao a forduló válogatottjába is bekerült a múlt héten, Sapeta pedig idénybeli második góljával ezúttal három pontot hozott csapata konyhájára az Anzsi ellen. (1-0)

A kipukkadtnak vélt Nalcsik sem hagyja magát: Dzsudovicsék ezúttal a papírformának megfelelve három perc alatt döntötték el a lassan kieséstől fenyegetett, a sérült Gaál Miklóst nélkülöző Amkar Permet. A tízedik percben Koncedalov zörgette meg Narubin hálóját egy szerencsés szabadrúgásból, két perccel később pedig az ex-kaposvári Leandro duplázta meg az előnyt, miután éles szögből kilőtte a hosszú alsót. Szirakov gólja a 74. percben már csak szépségtapasznak volt jó – az Amkar számára már elérhető távolságban vannak a kieső helyek, a Nalcsik két pontra van az ezüstérmes helytől, s negyedik. (2-1)

Szombaton elviekben a rangadók rangadóját játszotta Péterváron az aranyvárományos Zenit és a második helyen tanyázó, idegenben még veretlen Rubin Kazany. Apró porszem a gépezetben, hogy a mostani ellenfélhez átigazolt, de még ott sem játszó Buharov hiányában gyakorlatilag csatár nélkül kezdett a Rubin, az új szerzemény Martins csak a 60. percben állt be, és alig ért a labdához. A túloldalon ugyanakkor egy helyi nagy öreg, Alekszandr Kerzsakov (fentebb félmeztelenül igyekszik elnyerni hölgyolvasónk kegyeit)igyekezett bizonyítani, hogy korai még leírni, eddigi, tizennégy meccsen szerzett két gólját megduplázva eldöntötte a meccset, ezzel a Zenit előnye kilenc pont az élen, a Rubinra pedig tapad a CSZKA és a Nalcsik. Huszti Szabolcs ezúttal sem kapott lehetőséget, az NS-nek adott interjúja szerint egyre inkább hajlik a távozásra. Hír a csapatok tájáról, hogy a Rubin a védelembe megszerezte a Lokótól Oleg Kuzmint, a Zenitnél pedig a mostanság csak kiegészítő embernek számító Fajzulin négy évvel hosszabbított. Az igazi szenzáció ugyanakkor Bruno Alves Pétervárra igazolása – a 35-szörös portugál válogatott, 28 esztendős hátvéd 22 millió euró ellenében került a Zenithez, ezzel messze nincs nála drágább az idei orosz átigazolási szezonban. (2-0)

Az otthon továbbra is igen erős Tyerek Blagoj Georgiev és Szamil Lakjalov szolgálatait nélkülözve is nyerni tudott az idegenben hagyományosan gyenge, Szergej Kuznyecovot Ukrajnába visszakölcsönző Alanyija ellen. A gól nélküli első félidőt követően egy brazil góllal (Maurício) szerzett vezetést a csecsen gárda, amit Gabulov kiállítása után megfejelt még eggyel Ucijev révén. A vlagyikavkaziak kilenc emberrel fejezték be a csatát, miután a 19 éves Sota Bibilov piros kártyával ünnepelte bemutatkozását a Premjer Ligában. (2-0)

Csatársorára tekintve bajnokesélyesnek tűnik a Dinamo Moszkva, azonban hiába a Voronyin, Kuranyi duó, a Himki Arénában összegyűlt 6638 néző még a kiesőjelölt Krilija ellen sem láthatott sziporkázó játékot – mi több, a győzelem is elmaradt. Hiába szerzett ugyanis vezetést Szemsov révén a jobb nevekből álló moszkvai alakulat, a szamaraiak egy szerencsés öngóllal (Kologyin vétette) a 85. percben egyenlítettek – a magunk részéről nem jóslunk túl nagy türelmet Miodrag Bozsovics irányába. Kuranyi egy meccs utáni interjúban máris szabadkozni volt kénytelen, mondván, „csak egy ember vagyok, nem isten”. (1-1)

A Lokomotiv hat hazai meccséből eddig ötöt biztosan nyert, most ráadásul azzal a Rosztovval hozta össze a sors, amely nem nagyon bírta az elmúlt fordulókban a nagycsapatok elleni strapát (Dinamo 2-3, Zenit 1-3). Ezzel szemben most az orosz utánpótlás-válogatottba is bekerült Valikajev első Premjer Liga-góljával úgy nyertek idegenben, hogy a Loko elvesztette legnagyobb sztárját, a műesésért második sárgáját is begyűjtő Alijev kiállítása miatt. Győzelmével a Rosztov pontazonos a vasutasokkal, és bőszen küzd az EL-helyekért. (0-1)

A forduló moszkvai rangadóját 65 ezer szurkoló látta a Luzsnyikiban, ahol a nem épp kiegyensúlyozott teljesítményéről híres Szpartak vendége a nem kevésbé hektikus CSZKA volt. A hazaiak trénere, Valerij Karpin aligha lehetett elégedett a Szamara elleni gyalázattal, mert öt helyen változtatott a kezdőben – a legnagyobb előrelépést alighanem a sérülése után visszatérő Wellitontól várta. Volt egy brazil visszatérő a túloldalon is a csatársorban – Vágner Love ugyanakkor nem néhány hét, hanem több mint tizenegy hónap után játszott ismét Szluckij mester csapatában. Nem ő volt ugyanakkor az egyedüli új fiú a kezdőben, másik két csúcsigazolás, a szerb Tosics és az elefántcsontparti Doumbia is most mutatkozott be (a túloldalon mellőzött horvát válogatott kapus, Stipe Pletikosa ugyanakkor e héten várhatóan a Tottenhamben köt ki). De a rendes játékidő lejártakor nem úgy nézett ki, hogy ők döntenek, hanem a CSZKA védői: Vaszilij Berezuckij öngóljára ugyanis a 81. percben Ignasevics válaszolt egy remekbeszabott szabadrúgásgóllal, s csak mikor már mindenki elhitte, hogy mindkét csapat kénytelen megelégedni az egy ponttal, jött Mamajev tért ölelő indítása, Vágner Love kiugrása, majd elegáns, tökéletesen kivitelezett emelése – így kell visszatérni! (1-2)

A forduló zárómeccsén a Szibir a Tomszkhoz látogatott a szibériai rangadón, hogy aztán fordulatos meccsen pont nélkül kullogjon haza. Pedig a kolumbiai újonccal, a Lettországból igazolt Róger Canassal a kezdőben kiálló novoszibirszki gárda három perc alatt kiegyenlítette Artyom Dzjuba dupláját – s még csak a 24. percben jártunk, mikor Medvegyev után Igor Sevcsenko is betalált, 2-2-re alakítva az eredményt. A hátralevőkben már csak egy gól született, de az a legjobbkor:  Dmitrij Szmirnov csaknem napra pontosan két év után talált be – három pontot érően. (3-2)

Csütörtökre ígéri Dick Advocaat a válogatott keretet Bulgária ellen (augusztus 11.), addig azonban még vár ránk egy BL- (Zenit – Uniera) és egy EL- (Apollon – Szibir) meccs, no meg a hétvégén egy Szpartak – Zenit és egy Dinamo – CSZKA derbi!

A 15. forduló válogatottja a championat.ru szerint: Amelcsenko (Rosztov) – Ucijev (Tyerek), Ignasevics (CSZKA), Hubocan (Zenit) – Danny (Zenit), Leandro (Nalcsik), Sapeta (Szaturn), Ibson (Szpartak) – Dzjuba (Tom), Kerzsakov (Zenit), Vágner Love (CSZKA).

Cimkék: premjer liga, futball
Országok: Oroszország