OROSZVALOSAG.HU


Dohánycsempészet

  |  2010-02-11 21:35:19  |  
Kecskeméti Gábor

Dohánycsempészet

A csempészetellenes OLAF Ukrajnában és Oroszországban vizsgálódik.

Dohánycsempészet

  

Dohánycsempészet: kemény kritika Kijevnek és Moszkvának


A csempészetellenes OLAF, hivatalnokokat küld Ukrajnába és Oroszországba.

A közel-keleti szabadkereskedelmi övezetek az illegális kereskedelem elleni harc rémálmai.

 

Brüsszel

 

A dohányipar becslései szerint évente 5.8 billió cigarettát értékesítenek világszerte, azaz körülbelül 1000 szálat fejenként, igaz ebbe beletartoznak a dohányzók és nemdohányzók és minden gyermek.

Ha ennek az üzletnek az egészségkárosító következményei nem volnának éppen elég aggasztóak, a dohányárukkal való kereskedelem világszerte jövedelmező bevételi forrásokat teremt terrorcsoportoknak, mint például az „igazi” IRA-nak vagy az olyan szervezett bűnözői csoportoknak, mint a nápolyi Camorra. A világon elszívott minden kilencedik szál cigaretta csempészetből származik – és sokszor korrupt hivatalnokok és kormányok tudtával, akik szemüket csukva tartják, mert az illegális dohánykereskedelem munkahelyeket teremt.

 

Ismertetőjel minden csomagoláson

 
Ezen okok miatt az EU kemény tárgyalásokra készül az olyan államokkal, mint Oroszország, Ukrajna, Panama és az Öböl-menti országok, amikor március közepén Genfben egy úttörő ENSZ szerződést kíván tető alá hozni a dohánycsempészet ellen. Ez az „Illicit Trade Protocol“ az ENSZ keretszerződést aláíró 167 országot kötelezné arra, hogy intézkedéseket foganatosítsanak a cigarettacsempészet ellen.

A legfontosabb intézkedés elsősorban a zárjegy kötelezettség minden egyes doboz cigarettára, például vonalkóddal vagy egy RFID-adatchippel. Ezzel könnyítenék meg a csalás utáni nyomozást, mivel minden rakománynál azonnal megállapítható volna származási helye, illetve az, hogy milyen kereskedőkön keresztül érkezett. Másodsorban a dohánykonszerneket köteleznék arra, hogy kereskedelmi partnereik jogi hátterét ellenőrizzék.

A legnagyobb gond előre láthatólag Oroszországgal lesz a tárgyalásokon az EU szempontjából, annak kalinyingrádi enklávéja miatt, mely a csempészet egyik forrása, illetve Ukrajnával. „Mindkettő problémás ország az EU számára”, nyilatkozta Austin Rowan, az EU csempészet-ellenes hivatalának, az OLAF-nak, a cigaretta-munkacsoport vezetője hétfőn egy sajtókonferencián a brüsszeli Európa Parlamentben. „Mindenki tudja, hogy egy nagy problémáról van szó, ám az orosz álláspont szerint Oroszországban nincs csempészet.”

 

Nagy pénz kis halaknak

 

Az OLAF-nál ez másként néz ki. Rowan már említett cigaretta munkacsoportjának 17 munkatársa van. Idén néhány összekötő embert küldtek az OLAF révén Kijevbe, Moszkvába és Kairóba. Pekingben pedig már dolgozik egy összekötő.

A legnagyobb problémát a világszert található 10.000 szabadkereskedelmi övezet és szabad kikötő jelenti. „A szabadkereskedelmi övezetek a Közel-Keleten számunkra egy rémálom”, mondta Rowan. Ezekben olyan kikötők léteznek, ahová a konténereket úgy lehet bevinni, hogy vámot sem kell fizetni, ráadásul pontos ellenőrzést sem hajtanak végre. Egy tipikus csempész szállítmány, amely tornacipőként vagy pólóként van feltüntetve, Kelet-Kínából vagy Vietnámból megérkezik egy Öböl-menti országba. Ott a szállítmány új, hamis papírokat kap és Rotterdam vagy Hamburg felé irányítják tovább. Itt kerül szétosztásra a csempészáru, amit bűntársak visznek piacra.

A csempészet az ilyen állítólagos kishalaknak is kifizetődő: egy gyanúsított, akit január közepén állítottak a bécsi bíróság elé, feltehetőleg 600.000 szál cigaretta csempészetével havi 6000-7000 euró bevételre tett szert.

 

Forrás:
http://diepresse.com/home/politik/eu/536818/index.do?from=gl.home_politik
ill.
www.who.int/fctc/inb/en/

 

 

Cimkék: eu, csempészet, kereskedelem, kalinyingrád
Országok: Ukrajna Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat