OROSZVALOSAG.HU


WikiLeaks - a Fehér Ház érdeke? 

  |  2010-11-30 13:29:51  |  
Gyóni Gábor

WikiLeaks - a Fehér Ház érdeke? 

Washington új csodafegyvereként funkcionál a leleplező oldal? 

 WikiLeaks - a Fehér Ház érdeke? 

 

A WikiLeaks által kiszivárogtatott dokumentumok a Fehér Ház érdekeit szolgálják, s az Obama—adminisztráció tiltakozása csak szemfényvesztés – véli Jacob Heilbrunn az amerikai National Interestben megjelent írásában.

 

Mert mit is tudtunk meg a kiszivárgott iratokból? Kiderült például, hogy Szaúd-Arábia akarta rábírni az Egyesült Államokat, hogy az támadja meg Iránt. Az egyiptomi elnök, Hoszni Mubarak arról beszél, Irán támogatja a terroristákat. Az amerikai diplomaták rendkívül negatívan nyilatkoznak Hamid Karzai afgán elnökről.

Ezek a dokumentumok csak alátámasztják mindazt, amit Washington állított eddig Iránról vagy Afganisztánról. Obama nem mondhatja nyíltan Karzai és rokonai szemébe, mit gondol a korrupció mocsarába süllyedt afgán vezetésről – elmondják ezt helyette az amerikai diplomaták kiszivárgott iratai. A dokumentumok nagyjából alátámasztják azt is, amit Amerika eddig Iránról állított. Folytatódhat a nyomásgyakorlás Teheránra.

Tegnap meghalt az iráni atomprogram egyik vezető tudósa – az üzenet világos: aki együttműködik a teheráni rendszerrel, drága árat fizet. És mostantól senki nem lehet biztonságban, a Wikileaks lesújt rá: lehet, hogy hamarosan közlik, a Mosszad követte el a támadást az iráni tudósok ellen...

„Félhivatalos formában fenyegetni – közben hivatalosan sajnálkozni a titkok kiszivárgása miatt: zseniális lépés. Ha ez valóban így van, Obama jóval ravaszabb, mint azt bárki is gondolta volna.” – írja Jacob Heilbrunn.

 

Szintén álbotrányról beszél a WikiLeaks kapcsán Nyikolaj Sztarikov – az összeesküvéselméleteket amúgy módfelett kedvelő - orosz történész, publicista. Szerinte tudatosan megkomponált lépéssorozatról van szó.

 

1. lépés: egy információs adatbázis létrehozása és ennek propagálása. Az első nagy dobás az Afganisztánra vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozása volt. A dokumentumok legfőbb egyik tanulsága: a pakisztáni titkosszolgálat, az ISI összejátszik a tálibokkal.

2. lépés: „titkos dokumentumok” publikációja. Először az iraki háború kapcsán tettek közzé majd 400 ezer titkos iratot, de mi újat mondtak ezek valójában? 6 év alatt mintegy 120 ezer ember halt meg Irakban, de vajon kit lepett meg ez az információ? Sőt, egyes becslések szerint az áldozatok száma valójában inkább milliós nagyságrendű. De jön az amerikai katonai gépezetet „leleplező” Wikileaks, és kideríti, hogy „csak” 120 ezer fős a veszteség.

3. lépés: olyan titkos dokumentumok közzététele, melyek alátámasztják az amerikai elképzeléseket és kompromittálják Washington „vonakodó” szövetségeseit (a „teflon” Merkelt, a „meztelen” Sarkozyt, az „oroszbarát” Berlusconit). A WikiLeaksnek mindenki hisz, hiszen korábban éppen ez a fórum támadta leginkább az amerikaiakat. A WikiLeaks mostantól fogva bárki és bármi ellen bevethető csodafegyverként funkcionál.

 

 

 

 

 

(kp.ru.; Jacob Heilbrunn: Are teh WikiLeaks Actually An American Plot?, nationalinterest.org)

 

 

Cimkék: WikiLeaks, Obama
Országok: Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat