OROSZVALOSAG.HU


Külföldi történeti ruszisztika

  |  2023-08-01 17:56:18  |  
Bebesi György

Külföldi történeti ruszisztika

Magyar szemmel

  

"2016-ban született meg a gondolat a PTE BTK Történettudományi Intézete MOSZT Kutatócsoportjának vezetésében, hogy merész vállalkozásként, kísérletképpen meg kell próbálni egy új történetírói műfajt meghonosítani a hazai ruszisztikában, a gyűjteményes történeti recepciót, vagy másképpen fogalmazva, a történeti tudománytükröt. A munkát három nagy fázisban képzeltük el, az ötlet látszólag egyszerű volt, össze kell gyűjteni első lépésben a Magyarországon megjelent, Oroszország illetve a Szovjetunió történetéről foglalkozó hazai szerzők által írt művekről szóló recenziókat, ismertetéseket, és ezeket tematikusan rendezett formában, de kommentár nélkül, gyűjteményesen újból megjelentetni egy kötetben, a korszakhatárt a rendszerváltásban, azaz 1990-ben jelöltük meg…
 
Az elgondolást tett követte, és megindult az anyag összegyűjtése és rendszerező feldolgozása. A tematikus rendezéshez a következő szempontrendszert használtuk: ismertetések monográfiákról; ismertetések kismonográfiákról; ismertetések tanulmánykötetekről; ismertetések konferenciakötetekről, ismertetések forráskiadványokról; ismertetések kiadványsorozatokról; és végül ismertetések tudományos értekezésekről. A 371 oldalas kötetben 37 írást ikerült összegyűjtenünk 22 szerző tollából. A kötetben egy szerző több recenzióval is részt vehetett, illetve egyes szerzők több recenzált művel is teret kaptak a munkában, ahogy az élet, illetve a megjelent munkák kívánták…
Külföldi történeti ruszisztika
 
Az első kötet sikere után következett a második kutatói fázis, ennek eredményét tartja most kezében az olvasó. A hazai termésű szakirodalom reflexióinak számbavétele után nyilvánvalóan érdekes lehet, hogy az idegen nyelvű kötetek közül melyeket tartottak annyira fontosnak a kollégák, hogy hazai ismertetést írjanak róluk, illetve, hogy külföldi szakmunkák közül melyek kerültek lefordítására és hazai megjelentetésre, és ezek együttesen milyen fogadtatást kaptak a hazai szakemberek részéről, azaz megszületett a „A magyar ruszisták a nemzetközi történeti ruszisztikáról” című kötet. Az első kiadvány megjelenése óta ezúttal közel 5 év telt el, a járványhelyzet a műhely munkáját is lelassította, és a pályázati források is beszűkültek ebben az időszakban. A feldolgozás egységessége érdekében főbb vonalaiban megtartottuk a korábbi tematikus tagolást, illetve egy fejezettel bővítettük, az „ismertetések tudományos tanulmányokról” cíművel, mert néhány kollégánk rendszeresen recenzál külföldi szakfolyóiratokban megjelent nagyobb lélegzetű írásokat, és ezekről sem szerettünk volna lemondani, illetve egy-egy rovat címét a beérkezett írásoknak megfelelően módosítottuk. Meglepő módon az első kötetnél jóval nagyobb anyag gyűlt össze, mind a szerzők számában, mind az írások mennyisége tekintetében, pedig idegen nyelven olvasni és arról írni nagyobb feladatnak tűnik, mint itthon megjelent magyar nyelvű munkákat elemezni.”
Külföldi történeti ruszisztika
 
Cimkék: történeti ruszisztika, Bebesi György
Országok:
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat