OROSZVALOSAG.HU
Sztálin unokája pert indít
Sztálin unokája pert indít
Becsületsértéssel vádol egy orosz műsorvezetőt
Joszif Sztálin unokája, Jevgenyij Dzsugasvili becsületsértés miatt pert indított az orosz bíróságon Vlagyimir Pozner, a Pervij Kanal (Első Csatorna) orosz tévétársaság műsorvezetője ellen, jelentette be Dzsugasvili ügyvédje. Pozner egy tévéműsorban azt mondta, hogy „több ezer ártatlan lengyel tisztet lőttek agyon (Katynban)”.
A valóságban több, mint 20.000 lengyel tiszt, rendőr és civil esett fogságba azután, hogy a Szovjetunió és a Harmadik Birodalom felosztották Lengyelországot. A foglyok egy részét a szovjet titkosrendőrség, az NKVD Szmolenszk közelében, Katynnál kivégezte.
Pozner a műsor során a tisztek kivégzését „szörnyű bűncselekmény”-ként aposztrofálta, mely „Lavrentyij Berija javaslatára” (az NKVD akkori főnöke) és „természetesen Sztálin beleegyezésével” zajlott le.
„Ügyfelem úgy gondolja, hogy az a kijelentés, mely szerint Sztálin jóváhagyta több ezer ártatlan lengyel tiszt kivégzését Katynban, hamis, és ez sérti nagyapja becsületét és méltóságát”. – jelentette ki Dzsugasvili ügyvédje. Dzsugasvili továbbá visszautasítja azokat a megjegyzéseket is, hogy „a szovjet hatóságok tevékenyen részt vettek ezekben a szörnyű bűncselekményekben”, s hogy „minden egyes lengyel tisztet kivégeztek, akit 1939. szeptember 17. után a Vörös Hadsereg elfogott.”
A második világháború után a Szovjetunió a gyilkosságokat megpróbálta a nácik tettének beállítani, de 1990-ben Mihail Gorbacsov szovjet pártfőtitkár elismerte, hogy 1940-ben az NKVD követte el a kivégzéseket. Azóta Oroszország átadta Lengyelországnak a Katynról szóló titkos dokumentumokat, s tavaly az orosz parlament alsóháza elfogadott egy nyilatkozatot, mely a sztálini-rezsim által elkövetett bűncselekménynek ismeri el a tömeggyilkosságot.
Pozner ezeket az állításokat hétfői showműsorában mondta, amikor vita alakult ki közte, és vendége, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter között. Múlt héten Lavrov egy interjúban azt nyilatkozta, hogy Oroszország kész megfontolni a kivégzett lengyel tisztek rokonainak kérését, ami alapján mentesítenék ezeket az embereket. Lavrov ugyanakkor rámutatott: a kérdést úgy kell megoldani, hogy kielégítse a lengyel családokat, de megfeleljen a hatályos orosz törvényeknek.
Az egykori kivégzett lengyel hadifoglyok rokonai folyamatos perben állnak Oroszországgal a katyni ügyben, melyet Oroszország 2004-ben egyoldalúan lezárt, az áldozatok családjainak jóvátétele nélkül.
Pozner kritizálta a késést a lengyelek kártalanításának ügyében, s hozzátette, hogy az orosz hatóságok nyilatkozatai (mely szerint „készek megfontolni a kérdést”), „nagyon különösek”.
Lavrov vitatta ezt, s azt mondta, hogy nem helyes kontextusban idézték őt.
(RIA Novosztyi)