OROSZVALOSAG.HU
Gratuláció a Győzelem napja alkalmából
Gratuláció a Győzelem napja alkalmából
A nácizmus legyőzésének 65. évfordulóján
Alekszandr Alekszandrovics Tolkacs,
az Orosz Föderáció rendkívüli és meghatalmazott nagykövete a Magyar Köztársaságban
2010. május 7.
Igen tisztelt nagykövet Úr!
A Nagy Győzelem közelgő 65. évfordulója alkalmából a Ruszisztikai Központ, a Magyar-Orosz Történész Vegyesbizottság Magyar Tagozata és a Magyar-Orosz Baráti Társaság nevében fogadja szívélyes gratulációnkat! Engedje meg, hogy egyúttal megismertessük Önt a Nagy Honvédő Háború világtörténeti jelentősége értékeléséről kialakított tudományos álláspontunkkal, amely nem az egyetlen a mai magyar szellemi életben.
Az ünnep alkalmat ad arra, hogy leszögezzük ismételten azokat a határpontokat, amelyek a Nagy Honvédő Háború megítélésében minden humanista elkötelezettségű ember számára egyfajta mércéül, „civilizációs minimumként” szolgálnak. A Ruszisztikai Központ, mint magyar egyetemes történeti műhely, a következő megállapításokat tartja meghatározóknak:
1. Bárhogyan ítéljük meg a győzelem jelentőségét és következményeit térségünkben és a világban, vitathatatlan tény, hogy a Szovjetunió honvédő háborúja, a náci Németország feletti győzelem a Szovjetunió és Kelet-Európa felszabadítása mellett döntően járult hozzá a nyugat-európai polgári civilizáció fennmaradásához. Fontos körülmény, hogy a Szovjetunió 27 milliós embervesztesége és nemzeti vagyonának 40 %-os elveszítése mellett, a nyugati szövetségesek, mindenekelőtt az Amerikai Egyesült Államok igen jelentős katonai-anyagi segítséget nyújtott a Szovjetuniónak mint az antifasiszta koalíció meghatározó államának. Azt sem szabad elfelejteni, hogy ez a rendkívül jelentős amerikai anyagi segítség (katonai eszközöktől élelmiszerekig) nagy többsége a döntő sztálingrádi ütközet után áramlott a Szovjetunióba.
2. Azon kelet-európai országok, amelyek hatalmi elitjei napjainkban még a felszabadítás tényét is tagadják, bűnös módon felmentik a nácikat kiszolgáló és saját népeiket is feláldozó egykori náci-csatlós elődeiket. Felcserélődik ok és okozat, az államszocialista rendszer, egyáltalán az antifasizmus történetének elemzése helyett beindul annak kriminalizálása.
Szvák Gyula egyetemi tanár
Krausz Tamás egyetemi tanár