OROSZVALOSAG.HU


A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" III.

  |  2022-02-19 10:54:16  |  
Szvák Gyula

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" III.

A "rövid" 20. században

 

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" III.

1941-1943

Az, hogy Magyarország 1941-ben megtámadta a Szovjetuniót, nem következett automatikusan a két világháború közötti politikájából, bár az 1919-es Tanácsköztársaság „jóvoltából” olyan szilárd antikommunista s ezáltal szovjetellenes ideológiai alapzatra épült, amelyet jól jellemeznek pl. Eckhardt Tibor szavai, aki a „hóhérok, pribékek és nemzetközi gonosztevők” kormányával kötött egyezségnek nevezte a magyar-szovjet diplomáciai kapcsolatok felvételéről szóló megállapodást.[1] A párizsi békék igazságtalansága miatti csalódásuk és izolálódásuk, és ebből táplálkozó revánsvágyuk okán azonban egy korlátozott együttműködés létrejöhetett a két ország között,[2] aminek amilyen váratlan, olyan nagyszerű gyümölcsei teremhettek, mint amiről Hammerstein Judit számol be: „Az orosz szerzők népszerűségéről tanúskodnak az Országos Széchenyi Könyvtár adatai is. Az 1934-es kölcsönzési napló szerint a legtöbbet kölcsönzött külföldi írók között…elsőként Tolsztoj, másodikként Dosztojevszkij szerepelt.”[3]

Erről a kulturális magaslatról nézve még borzasztóbb, amit a németek segédcsapataiként  a magyar megszálló és rendfenntartó erők műveltek a Szovjetunió területén 1942-ben és 1943-ban. E sokáig szemérmesen elhallgatott, majd elbagatellizált népirtást a mai napig nem követte hivatalos állami bocsánatkérés, a történelmi emlékezet jótékony homályba borítja, amit a történész szakma fősodra is szorgosan elősegít.[4]

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" III.

1944/45

A Horthy-rendszer legszégyenteljesebb bűntette a Holokausztban való bűnrészessége volt, amely magyar állampolgárok százezreit juttatta haláltáborokba. Ennek megágyozott a rezsim masszív és egyre szélsőségesebb antiszemitizmusa, amely önmagában a zsidótörvények egyszerű számbavételével is jól dokumentálható.

Magyarország hasonló törvénybe azonban nem foglalta még bocsánatkérését jogfosztott és halálba segített állampolgáraitól.

A Horthy-korszak hivatalos antiszemitizmusa jól megfért a szovjetellenességgel, ami a Szálasi-kormány idején csak tovább fokozódott. A „kommunizmus” egyszerre kapcsolódott össze a propagandában a Szovjetunióval és a „zsidókkal”, így a szovjetfóbia lett az új ruszofóbia, az „orosz” meg előlépett a „zsidó” mellé második számú közellenségnek. A gyűlöletpropaganda aztán már különbséget sem tett közöttük, ahogy az a mellékelt képen is látható.

1945 azonban nemcsak a zsidók Dunába lövéséről, hanem Budapest ostromáról is szólt, amelyet mindenki a háborútól való megszabadulásként élt meg: ki a felszabadítót, ki az erőszaktevőt látva a szovjet („ruszki”) katonában. Előbbiekben a szimpátia, utóbbiakban a ruszofóbia erősödött ezáltal. Ahogy Márai Sándor írta: „A magyar polgári társadalom olyasmit várt, hogy az oroszok mint afféle irgalmatlan alvilági arkangyalok jelennek majd meg, lángpallossal és kénkőbűzzel, s kiirtanak egy világot. Az oroszok megérkeztek, s akadt köztük mindenféle: kegyetlen, barátságos, kapzsi, irgalmas, emberies stb. De arkangyalról és lángpallosról nem esett szó.”[5]

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" III.

1956

1945 után tehát egy kettős orosz-kép alakult ki Magyarországon: a lakosság bizonyos köreiben, gyakran még olyanok között is, akik korábban szovjetellenességükkel tűntek ki, kétségtelen megfigyelhető volt egyfajta szimpátia, várakozás a Szovjetunióval kapcsolatban, míg mások a megszállással kapcsolatos atrocitások miatt még oroszellenesebbek lettek.[6] Pedig a párt és az állam mindent megtett annak érdekében, hogy ezt az ambivalenciát a szovjetek javára megváltoztassa. A félig-meddig társadalmi kezdeményezésből létre jött Magyar-Szovjet (Művelődési, majd Baráti) Társaság például, amelyet részint éppen azért hoztak létre, hogy a szovjetek imázsát építsék, az egész tárgyalt korszakban a szovjetek és a pártvezetés bírálatának kereszttüzében állt, mert e feladatát nem tudta sikeresen megoldani.[7] Aminek végső oka az volt, hogy nem is lehetett, hiszen egy új szovjet-kép mögött nem állt kellő mértékű társadalmi támogatás.[8]

1956 szovjetfóbiájának tehát volt miből táplálkoznia. Az éles szovjetellenességet nemcsak a szovjet fegyveres beavatkozás, majd invázió váltotta ki, hanem egy hosszabb folyamat eredményezte, amely az erőszakolt szovjetizáció ellenreakciójaként értékelhető. Gerő Ernő 1956. október 12-én Andropov nagykövetnek összefoglalta a társadalom jelentős rétegei szovjetellenességének fő okait. Szerinte a szovjet csapatok jelenléte és az előnytelen külkereskedelem az „ellenséges” propaganda legjobban mozgósító elemei, illetve a kínai és jugoszláv példa követése a személyi kultusz felszámolásában megtorpant Szovjetunióval szemben.[9]

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" III.

 



[1] Idézi: Hammerstein Judit Oroszország magyar szemmel. Magyar írók Oroszország / Szovjetunió - tapasztalata az 1920-30-as években megjelent útirajzok tükrében in http://realphd.mtak.hu/902/1/Hammerstein_Judit_Doktori_watermark.pdf, 44. (Utolsó elérés: 2021. 01. 28.)

[2] Ld. részletesen: Seres Attila. Magyar-szovjet gazdasági kapcsolatok. 1920-1940. Bp., 2010; Kolontári Attila. Magyar-szovjet diplomáciai, politikai kapcsolatok. 1920-1940, Bp., 2009.

[3] Hammerstein Judit, i. m., 61. (Utolsó elérés: 2021. 01. 28.)

[4] VÖ.: Krausz Tamás, Varga Éva Mária (szerk.). A magyar megszálló csapatok a Szovjetunióban. Levéltári dokumentumok 1941–1947. (Bp., 2013), 47–65.; Krausz Tamás. „Почему не любят советские архивные документы? Участие венгерских оккупационных сил в нацистском геноциде на территории СССP”.¸in: russianstudies.hu; A magyar megszállás – vajúdó nemzeti önismeret. Válasz a kritikákra Szovjet Füzetek XX, szerk. Gémesi Ferenc (Budapest: 2013)

[5] Márai Sándor.  Napló 1945-1957, Bp., 1990, 16.

[6] Baráth Magdolna. A Kreml árnyékában, Bp., 2014, 50-51.

[7]Ádám Farkas. „Soviet Propaganda and Culture in Hungary after 1945. Microhistorical Approaches” in „Россия и Венгрия в мировой культуре:  источник и его интерпретация  Russia and Hungary in World Culture:  the Source and its Interpretation” Ruszisztikai Könyvek XLVII. (ch. ed. Gyula Szvák) Budapest: Russica Pannonicana, 2020, 201-202.

[8]Ádám Farkas.  Hungarian Youth on the Soviet Union. Public Opinion Research, 1970-1991 (2022, kézirat)

[9]„Andropov. Hiányzó lapok 1956 történetéből. Dokumentumok a volt SZKP KB Levéltárából” in Szerk.:  Vjacseszlav Szereda-Alekszandr Sztikalin, (Bp., 1993). Köszönettel tartozom Baráth Magdolnának, hogy felhívta a figyelmemet erre a dokumentumra, 85, 86-87.

Cimkék: ruszofóbia, II. világháború, népirtás, Holokauszt, ostrom, 1956, ruszki, szovjetfóbia, Szvák Gyula
Országok:
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat