OROSZVALOSAG.HU


A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" I.  

  |  2022-02-05 12:33:19  |  
Szvák Gyula

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" I.  

A kora újkorban

A magyar ruszofóbiának[1], de általában a magyarok orosz-képének sincs összefoglalása, monografikus feldolgozása. Néhány résztanulmány ugyan született[2] és doktorandusz hallgatóim is nekikezdtek a szisztematikus kutatásának, a téma legnagyobbrészt feldolgozatlan, és így nem lehet rálátásunk a probléma egészére. A továbbiakban a ruszofóbia magyarországi történetének egy-egy kulcsmozzanatát villantom csak fel, a képi reprezentáció segítségül hívásával, ezzel is sürgetve a részkutatások tovább folytatását és egy összegző munka elkészítését.

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" I.  

1581

Az évszám Báthory István lengyel király Pszkov elleni hadjáratát és ostromát jelzi, amelynek Jan Matejko, a nagy lengyel nemzeti festő állított emléket. Báthory – folytatva a livóniai háború idején elburjánzó európai röpirat-irodalom gyakorlatát[3] – meglehetősen kiterjedt és sikeres lejárató kampányt folytatott IV. Iván orosz cár ellen[4], amelyben nemcsak a cár bestiális kegyetlenségét, de a felmenőire jellemző barbárságát is megénekelte. Ezzel kétségtelenül hangulatot keltett az oroszokkal szemben, persze, elsősorban az európai udvarokban és a lengyelek körében, ám mivel igen sok magyar is szolgált a seregében joggal vélelmezhetjük, hogy ez az attitűd hatott a magyarok orosz-recepciójára is. Az orosz uralkodó egyébként a rá jellemző keresetlen stílusban igyekezett nem adósa maradni[5], s ez a lengyel királynak ismételten alkalmat adott arra, hogy ellenfelét alacsonyabb rendű, vérengző koronás főnek mutassa be[6].

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" I.  

1602-1603

A 16.-17. században már meglehetősen sok külföldi járt Oroszországban különböző minőségben, és nagyon sokan közülük haza érkezvén, meg is örökítették útiélményeiket.[7] Első magyarként, közéjük tartozik Zalánkeményi Kakas István is, akit tapasztalt diplomataként II. Rudolf császár küldött Perzsiába. A császári követ ugyan a visszafelé vezető utat már nem érte meg, ám feljegyzéseit átadta titkárának, Georg Tectandernek, így a később (először, 1609-ben) Iter Persicum címen publikált mű közös alkotásuknak tekinthető. Oroszországi idejüket valójában az oroszoktól való többé-kevésbé teljes elzártságban töltötték, így leírásuk sok eredetiséget nem tartalmaz, ám hűen illeszkedik a kora újkori nyugati utazók többségének lenéző viszonyulásához: „Ők maguk viszont annyira istentelen, gátlástalan, becstelen és hazudós emberek, hogy mindent nem is lehet róluk leírni. Mivel fél évig közöttük éltünk, eleget megtudtunk róluk. Véleményem szerint ezen a helyen a paráznaság, a fajtalanság és más egyéb bűnök annyira elszaporodtak, mint sehol máshol a világon.”[8] Az ugyan nem állítható, hogy a későbbi magyar ruszofóboknak e mű biztosította volna a szellemi poggyászát, ám az alaphangot kétségtelen megadta hozzá.

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" I.  

1707

Ez az év úgy vonult be a magyar-orosz kapcsolatok történetébe, mint egyike a legszebb pillanatoknak. A II. Rákóczi Ferenc és I. Péter orosz cár meghatalmazottjai által aláírt varsói  szerződés (sic!)  ugyanis a magyar szabadságharc történetének kiemelkedő eseménye lett azáltal, hogy egy jelentős hatalom ezzel elismerte szerződésképes partnerének. A „népi demokratikus” korszakban nem is győzték eléggé hangsúlyozni ennek jelentőségét, sőt az 1940-es évek második és az 1950-es évek első felében még az oroszok katonai segítségéről is fantáziáltak.[9] A valóságban a helyzet sokkal bonyolultabb volt. A felek valójában más-más indíttatásból és eltérő reményekkel mentek bele a megállapodásba, amelyet igazából egyikük sem akart betartani, mert a gyorsan változó nemzetközi helyzetben hamar okafogyottá vált. Mindenesetre jó lecke volt ez mindkettőjüknek, ami kapcsán nem is győzték eléggé becsmérelni a másik felet. I. Péter ellenséges csapatok Erdélyen való átvonulásának engedélyezése okán Rákóczit egyenesen szószegő árulónak tartotta, míg a franciás műveltségű erdélyi fejedelem őt ázsiai barbárnak.10] 

A magyar ruszofóbia "nagy pillanatai" I.  



[1] A „ruszofóbia” szó értelmezési kereteit megadom a következő írásban: Bevezetés a ruszofóbiába in: Szvák Gy.: „Mi, moszkoviták”. Publicisztikák Oroszországról, Bp., 2020, 59-60.

[2] VÖ.: Свак, Дюла. “К вопросу о генезисе русофобии.” In Государство и нация в России и Центрально-восточной Европе. Материалы международной научной конференции будапештского Центра Русистики от 19–20 мая 2008 г. / State and Nation in Russia and Central-East-Europe: materials of international historical conference at the Centre for Russian Studies in Budapest, Ruszisztikai Könyvek XXII, edited by Gyula Szvák, 21–29. Budapest: Russica Pannonicana, 2009.

[3] Alekszandr Filjuskin szerint ekkor választotta le magáról Európa Oroszországot. VÖ.: Alexander Filyushkin. Livonian War in the Context of the European Wars of the 16th Century.

Conquest, Borders, Geopolitics  Russian History 43 (2016) 1-21.

[4]  Szádeczky-Kardos Lajos. „Báthory István hadjáratai az oroszok ellen”  Hadtörténelmi Közlemények, 1888/1, 46 http://epa.oszk.hu/00000/00018/00038/pdf/EPA00018_hadtortenelmi_1888_032-046.pdf (Utolsó elérés: 2021. 01. 28.)

[6] Алексей Бачинский, Константин Ерусалимский, Ника Кочековская, Максим Моисеев. „Дипломатическая переписка Ивана Грозного: проблемы авторства, хранения и бытования” in http://www.reenactor.ru/ARH/PDF/Bachinskiy_Erysalimskiy_Kochetkovskaya_Moiseev.pdf, 116. (Utolsó elérés: 2021. 01. 28.)

[7] Ld. erről részletesen: Radnóti Klára. Európa Moszkóvia-képe a XV-XVI. században, Ruszisztikai Könyvek X., szerk. Szvák Gy. Bp., 2002.

[8] Kőszeghy Zsolt fordítása: Kőszeghy Zsolt. „Egy magyar diplomata Borisz Godunov országában: Zalánkeményi Kakas István és Georg Tectander Moszkóviája.” Aetas: 2016/2, 159.

[9] Vörös Boldizsár: „Nagy Péter 1703 és 1710 között tizenkilenc ízben küldött tüzértiszteket Rákóczinak és két ízben ágyúkat”. Propagandisztikus történelemhamisítás a szovjet–magyar jó kapcsolatok megalapozása érdekében”in http://real.mtak.hu/9884/1/Voros%20Rakoczi.pdf (Utolsó elérés: 2021. 01. 28.)

[10] Szvák Gyula. „Két magyar-orosz történet” in Szvák Gy.: Klió, a csalfa széptevő, Budapest: Russica Pannonicana, 2013, 151.

Cimkék: Ruszofóbia, IV. Iván, Báthory István, Iter Persicum, Zakánkeményi Kakas István, I. Péter, II. Rákóczi Ferenc, Szvák Gyula
Országok:
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat