OROSZVALOSAG.HU
Tettesek vagy áldozatok?
Tettesek vagy áldozatok?
Út a múlt fogságából. Krausz-Tőkéczki vita a Műegyetemen
A Magyar megszálló csapatok a Szovjetunióban címmel a közelmúltban jelent meg Krausz Tamás és Varga Éva Mária szerkesztésében az a kötet, amely szovjet levéltári dokumentumok alapján dolgozza fel a témát. Ennek kapcsán, 2013. március 21-én, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudomány
A Jövőképp Egyesület szervezésében Tettesek vagy Áldozatok? címmel jelzett vitaest, Krausz Tamás és Tőkéczki László előadásában zajlott, nagyszámú hallgatóság előtt. A kellemetlen időjárás ellenére is, sokan ellátogattak az eseményre. Ennek köszönhetően az előadás teltház előtt zajlott.
Az utcán süvítő csípős, hideg széllel párhuzamban, a teremben szintén csípős, de valamivel forróbb hangulat alakult ki.
A vitaestet Krausz Tamás kezdte beszédével, akit kollégája Tőkéczki László követett. Mindkettejük előadását nagy figyelem kísérte és még nagyobb taps zárta. A téma iránti érdeklődés fokát jól mutatja, hogy az eredetileg másfél órásra tervezett előadás, a kérdések nagy számára való tekintettel - a hallgatóság kérésére - fél órával tovább tartott.
A kérdések közül több kitért a 2. magyar hadsereg történetére is. Ezekre reagálva mind Krausz, mind Tőkéczki professzor hangsúlyozta, hogy a szóban forgó kötet nem a 2. magyar hadsereg tetteiről szól, hanem a megszálló csapatok által elkövetett bűnökről. Krausz Tamás – a kiadványhoz kapcsolódóan – kiemelte, hogy még ez a megállapítás sem elég pontos, mert nem csak a magyar csapatok, hanem a németek és a megszállásban részt vevő, más, velük szövetségben álló vagy kollaboráló erők tetteinek története is egyben. Továbbá hozzáfűzte, hogy ezért a könyv megjelenése nem is köthető a doni katasztrófa 70. évfordulójához.
A kérdések kitértek a Horthy-rezsim politikájára is, miszerint az mennyire tekinthető önállónak, függetlennek a náci Németországtól, illetve mennyire volt/lehetett alávetve neki. Felvetődött a kérdés, hogy amennyiben Magyarország kényszerpályán mozgott mekkora felelősség terheli a háborús bűnökért. Tőkéczki professzor elismerte a szomorú tényt, hogy voltak olyan hatalmi körök és személyek, akik kiszolgálták a németeket, de kihangsúlyozta, hogy az európai zsidóság és a szláv népek sorsa, 1933-ban a hitleri hatalomátvételle
Nagy eredménynek tekinthető – a kérdés érzékenységére való tekintettel -, hogy a témában, indulatoktól mentes, értelmes diskurzus folyt, ahol nem a sebek feltépése és a vádaskodás, hanem a múlt feltárása, azzal való szembenézés a cél. Ez egy jó „első lépés” lehet a megbékélés felé.