OROSZVALOSAG.HU
Mese a "burzsoá objektivitásról"
Mese a "burzsoá objektivitásról"
Egy történésznemzedék tragédiája
Tanáraink generációját nagyon megtiporta a történelem. Azok a bizonyos 50-es évek. A baj azonban nem járt egyedül: nekik még a háborúból is kijutott. S ha mindez nem lenne elég, ráadásul a történész szakmát választották.
Gonosz egy mesterséget. A történész, úgy tartják, bölcs ember. Az a dolga, hogy a múltat fürkéssze, s bármennyire tehetségtelen is, ha akarja, ha nem, ennek során előbb-utóbb néhány érvényes következtetésre jut a jelent illetően. És akkor történik meg vele, ami a klasszikus viccben az egyszeri külföldivel:
„Két rendőr áll az utcasarkon. Odalép hozzájuk egy turista és megkérdezi: Sprechen Sie Deutsch? Nincs válasz. Kisvártatva: Do you speak English? Megint semmi. Ám az idegen nem adja fel: Parles vous francais? A rendőrök bambán néznek. Emberünk ismét nekirugaszkodik: Vi govoritye po-russzki? Miután továbbra sincs válasz, felteszi ugyanezt kérdést még pár nyelven, a közegek, ha belefeszülnek sem értik, ezért dolgavégezetlen távozik. Áll a két rendőr tovább, és az egyik elismerően megjegyzi:
Azért az nem semmi, hogy valaki ennyi nyelven beszél!
Mire a másik.
És mire ment vele?!”
És mire megy egy historikus a tudásával, ki hallgat rá, de legalább a saját életében hogyan kerülheti el a történelmi buktatókat? Gyanítom, hogy sehogy.
A neves Kelet-Európa történész mindenesetre nem úszta meg. Történt pedig mindez úgy, hogy a menzán gyanútlanul megosztotta szakfordítói kétségeit egyik kollégájával. Pechjére megjegyzése a szovjet történettudomány vezető akadémikusa, Borisz Grekov egy – igaz, középkori témájú – munkájára vonatkozott. Besúgták, feljelentették, majd rövid úton kirúgták a pártból. Ma már viccesnek tűnő módon, úgy, hogy filológiailag nézve elismerték igazát, hiszen a verdikt professzorom „objektivitásáró
Szerencse a szerencsétlenség
Nem lett rá szüksége, mert 1956-ban végleg rá mosolygott a szerencse. Főnökét halálra sebezte egy eltévedt golyó, egy másik kollégát meg fenékbe lőttek, amikor az ELTE delegációja petíciót vitt a Pártközpontba. Igazság szerint, minderre már a visszafelé úton került sor, de a lényegen ez mit sem változtat: a tanszékvezetői állás hirtelen megüresedett. Megint csak nincs jelentősége, de 1956 decemberének elején épp az a kolléga javasolta vezetői megbízatását, aki korábban kirúgatta őt a pártból. A farbalőtt ember, akinek szerencsére a sérülése nem volt olyan súlyos, hogy részt ne vegyen a Kar e történelmi jelentőségű ülésén.
Jöttek a jobb évek, de a nagy egzisztenciális ütés, ahogy szaknyelven mondják, örökre „benne maradt”az új tanszékvezetőben
E korpulens embert aligha szívbetegsége akadályozta abban, hogy az orosz történelem „titkaiba” is beavasson. Amúgy nem rettent meg a kihívásoktól vagy a felzaklató látványtól sem. Magam voltam tanúja annak, hogy saját kezűleg hajlítgatta vissza a pléh fedőlemezt a II. emeleti férfi WC falán, miután a perverz lukfúrók azt felgyűrték, kendőzetlen áttekintést nyitva így a női mellékhelyiség irányába.
Másról lehetett szó. Ez a korosztály túl későn született ahhoz, hogy megússza a Rákosi-rendszert és túl korán, hogy higgyen a kádári „olvadásban”. Súlyos örökséget cipeltek és sosem szabadulhattak meg igazán tőle.
(Részlet a Klió, a csalfa széptevő/Klió, a tanító c. könyvből)