OROSZVALOSAG.HU


Évfordulók - 1986, 1988

  |  2012-02-20 16:59:44  |  
Kecskeméti Gábor

Évfordulók - 1986, 1988

Mir űrállomás és Hegyi-Karabah

Évfordulók - 1986, 1988Évfordulók - 1986, 1988

Február 20-a fontos dátum a késői szovjet történelemben: ezen a napon bocsátották fel a MIR űrállomást és ezen a napon kezdődött a konfliktus az Örmény és Azerbajdzsáni Szovjet Szocialista Köztársaságok között, mely a mai napig nem ért véget. Igaz, a Szovjetunió közben felbomlott.

1986. február 20-án a szovjet űrhivatal sikeresen bocsátotta fel és állította Föld körüli pályára a Mir űrállomás központi modulját, mely az emberiség első hosszú távú kutatóállomása volt a világűrben. A legénység váltása kezdetben Szojuz űrhajókkal, a későbbiekben orosz és amerikai űrrepülőgépekkel felváltva történt. Az utánpótlást mindvégig a szovjet, majd orosz Progressz teherűrhajók végezték.


A Mir felbocsátása azonban történeti paradoxon volt, hiszen az a Szovjetunió gazdasági hanyatlása idején történt, akkor, amikor a világ legnagyobb állama elveszítette a Nyugattal (és mindenekelőtt az Egyesült Államokkal) folytatott technológiai és gazdasági versenyt. Ennek ellenére az űrversenyben a szovjetek – a csillagászati összegek dacára – ismét lépéselőnybe kerültek. Az űrállomást tíz éven keresztül építették és fejlesztették, így a végén már hét felbocsátott modulból állt. (Többek között csillagászati, anyagtudományi és geofizikai laborokból.)

Az űrállomás megépítésével és üzemeltetésével a Szovjetunió és később Oroszország olyan hatalmas tudásra tett szert, ami a mai napig biztosítja az oroszok előnyét a világűrben. Jelenleg ugyanis csak Oroszország képes embert juttatni a világűrbe, így a Nemzetközi Űrállomás (ISS) legénységének cseréje is lehetetlen volna a Szojuzok nélkül.

Az elöregedett és műszaki gondokkal küzdő űrállomást végül 2001-ben a Föld légkörébe irányították, ahol annak nagy része elégett. Maradványai a Csendes-óceánban szóródtak szét.

Két évvel később ugyanezen a napon vette kezdetét a Hegyi-Karabah hovatartozása miatt kirobbant konfliktus az Örmény és az Azerbajdzsáni Szovjet Szocialista Köztársaságok között. Az örmények ugyanis kérvényt nyújtottak be Moszkvában, hogy a terület tartozzon az Örmény Szovjet Szocialista Köztársasághoz. A 4.400 négyzetkilométeres terület függetlensége miatt folyó konfliktus a mai napig nem ért véget, s a határvillongások még most is állandóak.

(RusslandNews)

Cimkék: mir, űrállomás, világűr, szovjetunió, gorbacsov, jelcin, szojuz, hegyi karabah, konfliktus, harc,
Országok: Azerbajdzsán Örményország Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat