Újra játékban!

|  2010-07-15 15:32:50  |

Egyelőre Kuranyi és Martins nélkül, de folytatódott a Premjer Liga, ahol potyogtak a meglepetések

Az egész világbajnokságot lefedő nyári szünet után a hétvégén folytatódtak a Premjer Liga küzdelmei, sőt, alig értek véget a tavalyi kupaküzdelmek, hét közben már meg is kezdődött az új kupaszezon.

Egy hete, csütörtökön pikáns meccsel vette kezdetét a 12. forduló: az egyaránt európai kupás helyre pályázó Nalcsik és Tyerek csapott össze a kozákok otthonában, 9500 néző előtt. A vendégeknél Antonio Ferreira, Samil Aszildarov és Dmitrij Jacsenko személyében három olyan játékos is volt a kezdőben, aki tavaly még a Nalcsikban játszott – hiányzott ugyanakkor a fazonszabász, a bolgár Blagoj Georgiev. Ott volt ugyanakkor a hazaiaknál az ex-kaposvári Leandro, s előbb egy szenzációs ütempasszal indítva asszisztált Koncedalov góljánál, majd a félidő vége felé tizenegyesből maga is betalált (nem véletlenül került be a forduló válogatottjába is). A második félidőben aztán melegedett a pite: előbb az 50. percben Gvazava szépített egy szép átlövésgóllal, majd Dzsudovics állíttatta ki magát második sárgával, így a Tyereknek fél órája volt arra, hogy tíz ember ellen kiharcolja az egyenlítést – azonban ez is kevésnek bizonyult.(2-1)

A pénteki nyitótalálkozón 11500 néző várta a friss igazolás Kevin Kuranyi bemutatkozását a Szibir otthonában, de sem ő, sem a másik nagyobbacska igazolás, Lomics nem fért be a csapatba. Ennek ellenére a Dinamo hamar vezetést szerzett egy kapitális baki után: egy hátsó gurigázás után a világbajnoki kapusbetliket minden valószínűség szerint igencsak megirigylő Kowalewski kapus csapattársa helyett Kombarovhoz passzolt, aki az üres kapuba passzolt. A szibériaiak hamar feléledtek, különösen Igor Sevcsenko volt elemében, aki az 58. percben egyenlített is. Tíz perc múltán aztán megint vesztésre állt a Krjusenko-gárda: egy szöglet után a moldáv Epureanu gyönyörű ollózását Leandro Fernández toldotta meg fejjel a gólvonal közelében. A hajrában Nagibin szabadrúgásból egyenlített, a döntetlenben ugyanakkor nagy szerepe volt Gabulov kapusnak, a Dinamo még mindig nem az igazi. (2-2)

A Rubinban első meccsét játszotta a házi gólkirály, Alekszandr Buharov azóta, hogy kiderült, augusztustól 12 millió euró ellenében a Zenit mezét húzhatja magára. A kazanyi vezetők, ha Klosét nem is, de a nigériai Obafemi Martinsot megszerezték a helyére a Wolfsburgtól (9 millió euró volt az ára), amire már csak azért is szükség volt, mert Fatih Tekke egy hónapra kiesett sérülés miatt, így alig maradt bevethető csatár a keretben. A vendég Krilija Szovjetov Szamara ennek ellenére sem jelentett komoly akadályt a Bergyijev-alakulatnak: Kaszajev, Buharov és Rjazancev gólja alakította ki a végeredményt. (3-0)

A négyes győzelmi sorozatból érkező, listavezető Zenit húszezer nézőt vonzott Vlagyikavkazban, azonban a reményteljes hazai szurkolók egy tízperces periódus alatt minden reményüket feladhatták. A fordulópont érdekes módon Anjukov sérülése volt: a 24. percben helyére beállt Lazovics azon nyomban remekül indította Kerzsakovot, akit Homics kapus elütött, a büntetőt pedig Sirokov beverte. Hét perccel később Lazovics cselesen keresztbegurított egy szabadrúgást, Bisztrov peidg jól érkezve visszalőtte a labdát a hosszú alsóba. A korona aztán a 39. percben került fel addigi teljesítményére, mikor harmincöt méterről, balról végezhetett el szabadrúgást, ő pedig felívelés helyett kapura tűzött – hibátlanul. A forduló gólja! 3-0 után Sevcsuk mester lehozta Homicsot, helyére pedig Mihail Kerzsakov állt be, aki így testvére, Alekszandr próbálkozásait kellett hárítsa. Sikerült neki, ugyanakkor sem ez, sem Ivanov fejese nem javított sokat az Alanyija helyzetén. Huszti Szabolcs csereként kilenc percet kapott Spalletti mestertől. (1-3)

A legjobb csatárát, Wellitont 3-4 hétig nélkülözni kényszerülő Szpartak Moszkva azzal a tudattal látogatott a meglepetéscsapat Rosztov otthonába, hogy a hazaiak néhány fordulóval ezelőtt már ellátták egy moszkvai nagyágyú, a CSZKA dolgát a Don partján. Most ugyanezt tették: a 12. percben Lebegyenko egyik lábáról a másikra passzolt, majd a veterán belaruszt, Kulcsijt játszotta meg, aki 2007 óta első gólját lőtte a bajnokságban – mindez azonban bravúros három pontot jelentett, lévén a hátralevő 78 percben hiába próbálkozott, előbb tizenegy, majd Gatcan kiállítása után tíz ember állta útját –a Rosztov ezzel ötödik, EL-t érő helyen tanyázik! (1-0)

A CSZKA Moszkva világbajnokságot járt, valamint még nem bevethető új játékosai nélkül, vagyis gyakorlatilag teljes középpályáját nélkülözve fogadta a hátsó régiókban szerénykedő Szaturnt, de ez még nem lett volna ok arra, hogy már a hetedik percben hátrányba kerüljön Kiricsenko találata révén. Dzagojev ugyan egyenlített a 27. minutában, de hiába jött be a 63. percben Mark González és Kraszics is, KInsky eszén egyikük sem tudott túljárni. (1-1)

Akár magyar rangadót is rendezhettek volna Permben, ahol a Tomszk vendégeskedett, a kezdőben helyet kapó Gaál Miklóssal ellentétben azonban Németh Norbert pillanatnyi játéklehetőséget sem kapott. Az események a második félidőben pörögtek fel: Kornyilenko 67. percben szerzett tizenegyesgóljára Kusev válaszolt egy ugyanilyennel, s bár már sokan elkönyvelték az 1-1-et, a 93. percben jött a mindössze második szezonbeli meccsét játszó ifjú Kolomejcev egy remek kényszerítő végén a hosszú alsóba helyezett, eltávolítva csapatát a kiesőzónától. (2-1)

A forduló zárómeccsén a Lokomotiv úgy utazott Mahacskalába, hogy idegenben még nyeretlen volt – igaz, ellenfele otthoni teljesítményére nem lehet büszke: legutóbb a negyedik fordulóban tudtak nyerni – először és utoljára – saját stadionjukban Holendáék: mindez meg is látszott az igen alacsony, háromezres nézőszámon. A főszerepet aztán – ki más – Alijev vállalta magára: előbb szabadrúgását Dujmovics pörgette a hálóba, majd Alijev visszagurítását maga vágta a hálóba a második félidő derekán. Az Anzsi csak a hosszabbításban tudott szépíteni a csapatkapitány Tagirbekov góljával, de ez semmire sem volt jó: a vasutasok először nyertek idegenben, és hatodikak a tabellán.

A 12.forduló álomcsapata a championat.ru szerint: Amelcsenko (Rosztov) – Okoronkwo (Rosztov), Cserkesz (Rosztov), Navas (Rubin) – Kaszajev (Rubin), Kolomejcev (Amkar), Kulcsij (Rosztov), Leandro (Nalcsik), Alijev (Lokomotiv) – Lazovics (Zenit), Kiricsenko (Szaturn).

A kupában több élvonalbeli csapat is nagyarányú vereséggel búcsúzott a küzdelmektől – a Tyerek 4-0-ra kapott ki a Lucs Energija Vlagyivosztoktól, a Nalcsik még ezt is megfejelte, ötössel hazatérve Nyizsnyij Novgorodból. A legnagyobb nevű kieső ugyanakkor a Rubin, mely Asztrahanyban hagyta a fogát (ráadásul itt sérült meg Tekke), de kiesett a legjobbjaival érkező Loko is az Ucsali Gornyak ellen, s a Tomszkot sem kímélte a Kubany, akárcsak a Sinnyik a Szamarát. A moszkvai rangadón a Torpedo otthon kapott ki a CSZKA-tól, a szentpétervárin a Zenit 3-1-re verte a Dinamót (Huszti Szabolcs gólpasszt adott a másodiknál Rosinának). A legjobb 16 között így hat alacsonyabb osztályú együttes került – folytatás szeptemberben.

Cimkék: futball, premjer liga
Országok: Oroszország