Magabiztos orosz siker a nyitányon

|  2010-02-17 16:46:10  |

A várakozásnak megfelelően alakult a vancouveri olimpia posztszovjet rangadója: Oroszország kiengedve is verte a letteket.

Árgus szemekkel követte a Kanada – Norvégia és az Oroszország – Lettország meccseket a számolgatásra mindig hajlamos jégkorongbarát, s miután a juharlevelesek tükörsima meccsen hintettek válasz nélkül nyolcat a vikingeknek, két kérdés lebegett a levegőben: vajon lépést tudnak-e ezzel a gólmennyiséggel tartani az oroszok, s gyengébb-e ennél a norvég válogatottnál a sokak által utolsó helyre predesztinált lett csapat.

Nos, mindkét kérdésre született válasz, az ugyanakkor erősen kérdéses, le lehet-e vonni bármilyen szignifikáns következtetést mindebből – a döntőre pályázó csapatok ugyanis ritkán időzítik csúcsformájukat a csoportkörre, s ilyestájt igencsak hajlamosak a lazsálásra.

Az orosz válogatott kapujában a mostanság remeklő Nabokov kezdett, így Brizgalov a cserepadra szorult. Jó hír volt a szbornaja számára, hogy a harmadik sor bekkjei között feltűnt az az Andrej Markov is, akinek sérülés miatt korábban kérdéses volt a játéka (később csaknem gólt is szerez majd).

A lettek kapujába Edgars Masalskis korcsolyázott be a kezdő sípszó előtt – aligha a munkanélküli segélykérőlap kitöltésének reményével – s bár a huszadik másodpercben összeszedett első emberhátrányt még kivédekezte csapata, 2:38-nál máris kaparhatta ki a hálóból a korongot Zaripov lövése után a Dinamo Riga hálóőre (1-0). Akárcsak az első, úgy a második gólt is KHL-ben edződő csatár szerezte: a Szalavat Julajev ifjú titánja, Alekszandr Radulov vert be közelről egy kipattanót (2-0). Ami a két gólt még összeköti, az Szergej Fjodorov személye, aki mindkettőnél asszisztált, jelezve, hogy túl a negyvenen is helye van a szbornajában. (Az első két gól szerzője egyébként nemrég ellenfélként találkozhatott egymással, az Ak Barsz – Szalavat csatát akkor 4-1-re a vendégek nyerték, Zaripov és Radulov egyaránt gólpasszal jelezte jó formáját.)

A lettek az első harmad végéhez közeledve lélekben már az öltöző felé caplattak, mikor Szjomin szerzett erőszakosan korongot (a 7 (!) gólnál is pályán lévő, -5-tel záró) Galvinstól, visszapasszát pedig washingtoni klubtársa, Ovecskin vágta kapásból a léc alá, megszerezve az első NHL-es orosz gólt a tornán. Az első szünetre tehát a jelentősebb kérdések eldőltek, 3-0-lal fordultak a csapatok a nem túl sok izgalmat tartogató második harmadra.

A második harmadra, mely inkább a kiállításokban bővelkedett, mint a gólokban – az egyik orosz emberelőny azonban gólhoz is vezetett: a 39. percben a pittsburghi Jevgenyij Malkin kotort be egy lecsorgót (4-0), megszerezve válogatottja egyetlen létszámfölényes gólját a meccsen (a nyolc kapott emberelőnyhöz képest mindez nem túl biztató).

A harmadik harmadra egy áthúzódó büntetéssel jöhetett ki az orosz csapat, s bár Dacjuk kiállítása lejárt, alig korcsolyázott be, mikor a kevés, nem Dinamo Rigából behívott lett játékos egyike, a DEL-ben edződő Vasiljevs védőnek és kapusnak egyaránt kötényt adva megszerezte nemzete első gólját a tornán. (4-0) Ha tudta volna, micsoda folyamatot indít el ezzel!

Innentől kezdve ugyanis három perc két másodpercen belül minden bement: a jelzett időtartam alatt összesen öt gól született – a lettek vesztére csak a két szélsőt ütötték ők. De haladjunk sorban: nem egész fél perccel Vasiljevs találata után Ovecskin fél térdről indulva kapott vissza egy kényszerítőt Dacjuktól, majd csaknem a kék vonalról, balról, kapásból a léc alá vágta a korongot. (5-1) Újabb fél perc múltán Zaripov mattolta Masalskist (6-1), majd újabb 34 másodperc elteltével Kovalcsuk talált be Malkin visszapasszából, úgy, hogy nem lehetünk biztosak benne, hogy a lett kapus korcsolyája, a korong, és a kapufa közt elfért-e volna még egy borsószem (7-1). Az őrült rohanást Ankipans zárta le méltón, mikor Ovecskin második gólját másolva a kék közeléből (igaz, jobbról) zúdított bődületes lövést Nabokov ketrecébe (7-2). A harmadik harmad első hat lövéséből öt góllal végződött! (Ha a lett kapuslegenda, Arturs Irbe nézte a meccset, alighanem csóválta a fejét: kis szerencsével akár mindhárom orosz gól hárítható lett volna.)

A végére még egy gólt tartogatott az orosz csapat: a frissen felépült Andrej Markov közeli próbálkozása után kipattanót a csapatkapitány Morozov vágta be, jelezvén: nem csak Kanada tud nyolcig jutni a nyitómeccsén!
Cimkék: vancouver 2010, jégkorong
Országok: Lettország Oroszország