OROSZVALOSAG.HU


Észt hős, magyar ukránverő

  |  2010-06-23 01:36:08  |  
Zelei Dávid

Észt hős, magyar ukránverő

Mindkét Roland Garros-döntőst posztszovjet térségbeli hölgy ütötte ki, Davigyenko a sír széléről jött vissza, Arn Gréta ismét Bondarenkót vert

A nagy tenisztornák első napjainak egyik sajátossága, hogy az emberek csak a nagynevű kiesőkre és az óriásölőkre fókuszálnak, a könnyedén továbbjutó nagyágyúknak kevés figyelem jut, mondván, gyengébb ellenfeleik elleni magabiztosságuk még semmire sem biztosíték, s ugyanez a helyzet a nehezebben továbbvergődő sztárokkal is – nekik úgysem most kell brillírozni, hanem majd a második héten. E helyütt éppen ezért regisztráljuk, hogy a wimbledoni tenisztorna első két napján az oroszok közül Nadja Petrova (12. kiemelt) a német Malek, Marija Sarapova (16.) honfitársa, Anasztaszja Pivovarova, Vera Zvonarjeva (21.) a spanyol Llagostera Vives, Alisza Klejbanova (26.) a cseh Zahlavová, Anasztaszja Pavljucsenkova (29.) a szintén cseh Benesova, a fehérorosz Viktorija Azarenka (14.) a horvát Lucic ellen igazolta jó formáját, a kazah Jaroszlava Svedovának (30.) pedig a szlovén Hercog nem okozott akadályt. Nincs már versenyzője a letteknek, miután Anastasija Sevastovát a várakozásoknak megfelelően megverte Justine Henin, s az üzbégek is elvesztették langaléta klasszisukat – a teniszkarrierért ígéretes kosarasjövőt odahagyó Akgul Amanmuradovára ugyanakkor cseppnyi kavicsot sem vethetnek honfitársai, ugyanis jócskán megnehezítette a  19. kiemelt Szvetlana Kuznyecova dolgát, sőt, a középső szettet el is nyerte rövidítésben. Szintén jócskán megszenvedett Marija Kirilenko (27.) a svájci Vögele, és az ukrán Aljona Bondarenko a brit Katie O’Brien ellen, de azért három szettben mindketten hozták magukat.

De mi egy szettveszteség ahhoz az égéshez képest, ami a Roland Garros döntőseit terheli! A párizsi menetelés a jelek szerint mind az első olasz női Grand Slam-győztes Schiavonét, mind pedig a döntős Samantha Stosurt kikészítette, s mindketten posztszovjet térség egy-egy prominense által buktak el.

A Roland Garrosról győzelme után némi salakot hazavivő Francesca Schiavone aligha gyomlált füvet a Vera Dusevinától elszenvedett veresége után: ahogy fogalmazott, „más borítás, más érzések”, alias nem minden salakkirály(nő) menő füvön. Az előjelek mindenesetre nem feltétlenül kedveztek neki: eddigi egyetlen találkájukon, tavaly, Madridban a világranglista-56. Dusevina nyert, ráadásul Schiavone az előversenyen, Eastbourne-ben is már az első körben kiesett a román Cirstea ellen. Azért ne higgyük, hogy az olasz hölgy könnyen adta volna magát: a 174 perces csata első két szettje aligha lehetett volna szorosabb, Schiavone szerzett előnyt rövidítésben (csak a 74 perces első játszma hosszabb volt, mint Nadja Petrova egész meccse, pedig ő még azt is nehéznek nevezte), és a második szettben volt is némi esélye, hogy befejezze a meccset, de a kevesebbet hibázó (20 ki nem kényszerített hiba az olasz 38-ával szemben) Dusevina 7:5-tel egyenlített. A harmadik játszmára aztán a párizsi győző szemmel láthatólag kifáradt, mert a moszkvai hölgy simán, 6:1-re hozta a szettet, s egyben a meccset is. Dusevina ugyan 2002-ben megnyerte a juniorok versenyét, de még sosem jutott túl a második fordulón Wimbledonban – most a bolgár Pironkova ellen komoly esélye van, hogy rekordot döntsön.

Észt hős, magyar ukránverő

A másik párizsi döntősre, Samantha Stosurra egy vérbeli sztahanovista, az első fordulóban hatodik wimbledoni meccsét játszó észt Kaia Kanepi várt, s mint kiderült, a sorozatterhelést egyértelműen a tallini születésű hölgy bírja jobban. Az ellenfelénél 74 hellyel előkelőbben rangsorolt Stosur mindössze egyszer tudta elvenni az észt adogatójátékát hét kísérletből, míg Kanepi háromszor is sikerrel járt, így mindkét játszmát 6:4-re nyerve 82 perc alatt megadta magának a lehetőséget a kiugrásra. „Azt gondolom, hogy jól játszott. Nagyon jól szervált. Én nem tudtam olyan jól szerválni, mint ő” adta meg az egyszerű választ a gyors kiesés miértjére az ausztrál, akinél több WTA-meccset (35-öt) még senki sem nyert az idén. Most a vereség ízét kell szoknia, Kanepi pedig a magyar származású külföldiek (a svájci Bacsinszky Tímea és a román Gallovits Edina) csatájából győztesen kikerülő Gallovits ellen mutathatja meg, nem fáradt, s nem véletlen volt Stosur legyőzése.

Észt hős, magyar ukránverő

Magyar származású külföldiek után egy hazánkban sokáig ismeretlen, immár 31 esztendős magyar hölgyről is szólnunk kell, mégpedig a legmélyebb elismerés hangján. A sokáig német színekben versenyző Arn Grétának tavaly nem volt jó éve, idén azonban stabilitásban mintha átvenné a betlit-betlire halmozó, korábban minden nyerhető meccsét megnyerő Czink Melinda helyét. Két napja latolgatásunkban úgy véltük, hogy az idén huszonkét (!) selejtezőmeccset játszó „kvalikirálynő” Aljona után Katyerina Bondarenkót is megtréfálhatja. Varsóban a 600 ezer dollár összdíjazású salakos tornán a negyeddöntőben nyert Arn, s közös a két diadalban, hogy Aljona után Katyerinát is három szettben múlta felül. A siker titka elsősorban a kevesebb hiba (37 kontra 18 ki nem kényszerített) és a döntő pillanatokban mutatott jobb koncentráció (az első szett tie break-jének kíméletlen, 7:1-es besöprése, és a harmadik szettben bemutatott brék 4:3-nál) volt.

Észt hős, magyar ukránverő

A férfiaknál a nemrégiben, Halléban sérülés után visszatért Nyikolaj Davigyenko két dolgot is illusztrált a sehol sem jegyzett Kevin Anderson ellen: egyrészt, hogy a kihagyás után még nagyon távol áll a csúcsformától, másrészt, hogy még mindig nagy küzdő. Több mint négyórás, ötszettes csatában ugyanis kétszettes hátrányból állt föl dél-afrikai ellenfele ellen, egy megnyert rövidítéssel szépített, egy 7:5-ös szettel egyenlített, majd a szuper-tie breakben 9:7-tel vitte a meccset. Hozzá hasonlóan ötszettes krimibe bonyolódott az üzbég Gyenyisz Isztyomin, azonban nála feltétlenül pozitív az előjel, ugyanis egyrészt a nála több mint ötven hellyel előkelőbben rangsorolt, huszadik kiemelt svájci Wawrinka ellen tette ezt, másrészt esélytelen létére nyert. Az orenburgi születésű, Moszkvában edződő Isztyomin lényegesen kevesebbet rontott (17), mint riválisa (43), aki tíz kettős hibát ütött (férfiaknál ez azért nagyon ritka). Isztyomin és az üzbégek mellett az ukránok sem lehetnek elégedetlenek, Isztyomin után párospartnere, Alekszandr Dolgopolov is elvert egy svájcit, majd Marcsenko is nyert, a kazahok lángját Koroljev tartja, az általunk beharangozott litván csodagyerek, Berankis pedig ígéretünkhöz híven megverte az ausztrál Carsten Ballt. Az orosz menők közül a 13. kiemelt Juzsnyij egy szettet engedélyezett az izraeli Dudi Selának, a sérülés után visszatérő, Davis-kupa csapatból is kimaradó Igor Andrejev viszont kikapott a német Daniel Brandstól. Nagy örömünkre a Roland Garroson feltűnő grúz-orosz showman, a szabadkártyás Tejmuraz Gabasvili is nyert négy szettben paraguayi riválisa ellen, így a második fordulóban a 29. kiemelt német Kohlschreiber ellen küzdhet a nem csekély mennyiségű ATP-pontért és a nézők kegyeiért.  

A nagyüzem szerdán is folytatódik, az első forduló újabb történéseiről hamarosan beszámolunk.

 

Cimkék: tenisz, wimbledon2010
Országok: Észtország Litvánia Belarusz Ukrajna Kazahsztán Üzbegisztán Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat