OROSZVALOSAG.HU

Williams és Roddick is térden

|  2010-05-31 16:29:54  |
Zelei Dávid

Három orosz helye már biztos a negyeddöntőben, Gyementyijeva és Petrova életre-halálra játszik majd

Zajlik az élet a Roland Garroson. A női mezőny mindkét döntőse kihullott az elmúlt napokban, az már bizonyos, hogy lesz orosz az elődöntőben, míg a kazahok Svedova csodás szereplésének tapsolhatnak. A férfiaknál a selejtezőből induló Tejmuraz Gabasvili a hetedik nap csodáját végrehajtva legyőzte az amerikai Andy Roddickot, Juzsnyij pedig hibátlanul menetel előre.

De kezdjük a nagy kiesőkkel beszámolónkat! A pénteki harmadik fordulós orosz rangadón a címvédő Szvetlana Kuznyecova a 30. kiemelt Marija Kirilenkóval csapott össze. Némi baljós előjelt jelenthetett Kuznyecova számára, hogy míg neki üggyel-bajjal, négy meccslabdáról sikerült nyernie az előző fordulóban a német Petkovic ellen, addig Kirilenko magabiztosan vette az akadályokat. Kuznyecova figyelmeztetett is, hogy ellenfele erősebb, mint tavaly, s gyenge formáját kihasználva nemrég meg is verte Rómában, így a meccs borítékolhatóan nem ígérkezett sétagaloppnak. Nem is lett az. Az első játszmában a felek 3-2-ig hozták adogatójátékukat, majd Kirilenko brékelte riválisát, gyorsan rápakolt egy love game-et, s megnyerte az első játszmát 6:3-ra. A második szettben Kuznyecova robbantott: 3-2-es vezetése után zsinórban öt játékot nyert, s nagyon úgy tűnt, rátalált nyerő játékára. Csakhogy 6:3, 2:6, 0:2 után megint Kirilenko percei következtek: most ő húzott be zsinórban négy gémet, s Kuznyecova ezek után már nem tudott visszakapaszkodni, ezzel eldőlt, a tavalyi döntő egyik résztvevője sem jut a fináléba. Kirilenko következő ellenfele az az olasz Schiavone volt, aki ellen nem volt  túl fényes a mérlege: négy meccsükből hármat nyert az olasz, kettőt ráadásul „idegenben”, Moszkvában. A negyedik forduló kétszettes krimijében talán az döntött, hogy az olasz lány jobban használta ki adódó bréklehetőségeit: ő kilencből négyszer, Kirilenko tízből csak kétszer tudta elvenni ellenfele adogatójátékát. Ráadásul Kirilenko honfitársa ellen félelmetes első szervája Schiavone remek adogatásfogadásának köszönhetően jócskán romlott, így megérdemelt az olasz lány 6:4, 6:4-es sikere.

Kuznyecova és Kirilenko mellett számos más orosz kiemelt is elbúcsúzott már a versenytől. Közülük a legkevésbé Marija Sarapova haragudhat magára, ő ugyanis a második fordulóban hozta a kötelezőt a belga Flipkens ellen (6:3, 6:3), de a meccs utáni sajtótájékoztatón egyetlen kérdés sem hangzott el e mérkőzéssel kapcsolatban: a sorsolás szeszélye, no meg harmadik fordulóbeli ellenfele kihagyása révén ugyanis egy jóval keményebb belga akadt az útjába: Justin Henin. Ritkán adódik olyan párosítás a nagy tornák harmadik fordulójában, melyben egy hétszeres és egy háromszoros Grand Slam-győztes csap össze, Sarapova sérülései és Henin másfél éves időszakos visszavonulása miatt azonban most igen. Kettejük kilenc korábbi összecsapásából hatot nyert a belga, a legfontosabb csatát, a US Open 2006-os döntőjét ugyanakkor Sarapova húzta be 6:4, 6:4-gyel. Mostani mérkőzésük a várakozásoknak megfelelően háromszettesre húzódott – de nem ezért, hanem a sötétedés miatt nyúlt kétnaposra. Akkor szettek tekintetében 1-1-re álltak a felek egy nőkhöz méltóan szeszélyes meccsen, ahol az első szettben Sarapova csak az ötödik gémben nyert először játékot (nem is csoda, hogy 6:2-re elvesztette az első játszmát), a másodikban ugyanakkor 3:3-nál robbantott, és három gémet behúzva egyenlített. A sötétedés miatt elrendelt elnapolást követően másnap délután Sarapova kezdett jobban, rögtön elvette ellenfele adogatójátékát, és 2-0-nál három labdája volt az újabb brékhez, Henin azonban megnyerte a gémet, s mint kiderült, ez volt a fordulópont: a hátralevő hét gémből hat a belgáé lett, aki így az ausztrál Stosurral teniszezhet a negyeddöntőben. A meccs utáni sajtótájékoztatón sokan dicsérték Sarapova agresszivitását és szerváit (szemmel láthatólag kiheverte már sérüléseit, nem volt véletlen a strasbourgi tornagyőzelem), ettől azonban a tény még tény: az orosz hölgynek az idei Grand Slamen nincs szerencséje a harmadik fordulókkal – az Australian Openen a már említett Kirilenko, most Henin állta útját.

Nincs versenyben már a 29. kiemelt Anasztaszja Pavljucsenkova sem, aki a 2. fordulóban megverte ugyan az amerikai Jill Craybast, de honfitársával, az első helyen kiemelt Serena Williamsszel már nem bírt. „A fontos pontoknál hihetetlenül jól játszott. Azt hiszem, megnyerheti a tornát” mondta a mindössze 19 éves hölgy, akinek nincs szégyenkeznivalója , már első találkozásuk alkalmával szettet rabolt a világelsőtől, s nem veszít ranglistapontot sem.

A kiemelt oroszok közül így ketten maradtak versenyben: a legelőkelőbb helyen rangsorolt Jelena Gyementyijeva és a Szávayt is kiejtő Nadja Petrova. Gyementyijevának a harmadik körben kellett jobban megizzadnia, akkor ugyanis a kanadai Wozniak elrabolta tőle az első szettet rövidítésben, s nem állítható, hogy végig koncentráltan és jól játszott volna: 45 ki nem kényszerített és 12 kettős hibája még női szinten is kiemelkedően rossz, ugyanakkor 48 nyerő ütése arról árulkodik, rizikós ütései gyakran be is jöttek. A nyolcaddöntőben aztán a torna egyik meglepetésembere, a kvaliból induló, zsinórban hat meccset nyerő, világranglista-131. dél-afrikai Chanelle Scheepers volt Gyementyijeva ellenfele, aki a harmadik körben az üzbégek óriását, Akgul Amanmuradovát ütötte ki. Scheepersen szemmel láthatóan úrrá lett az idegesség , az első szettet például egy kettőshibával zárta le, Gyementyijeva így kényelmes 6:1, 6:2-vel sétált be a nyolc közé. Hogy ki lesz az ellenfele? Nos, a jóval keményebb úton magát igen magabiztosan átvergődő Nadja Petrova. A huszonhét éves moszkvai hölgynek először a francia Rezai, majd a francia salakon gyengélkedő (emlékezzünk csak tavalyi, Szávay elleni kiesésére), mostanában azonban bombaformában teniszező Venus Williams ellen kellett megvívnia – mindkétszer sikerült. Pedig egyik meccs sem ígérkezett könnyűnek. Aravane Rezai nemcsak a hazai közönség biztatásával, de a rövidítésben megnyert első szettel is közelebb érezhette magát a nyolcaddöntőhöz Petrovánál, aki azonban 6:4-gyel egyenlített, majd a döntő szettben fej-fej mellett haladtak – egészen 7:7-ig, amikor is sötétedés miatt elnapolták a döntést. Petrova bevallása szerint alig-alig hunyta le a szemét a meccs után, mégis nyert: a 10:8 azt jelentette, az orosz lány készülhetett Williams ellen.  A Venus elleni győzelem kulcsát Petrova az agresszív játékban, a saját adogatójátékok kíméletlen besöprésében (csak egy bréket engedett az amerikainak), és az amerikai (főleg második) szerváinak letámadásában látta. Jó előjel volt számára, hogy néhány hete Madridban a salakon jóval erősebb testvért, Serenát is sikerült legyőznie, a mostani meccs után pedig joggal érezhetné magát Williams-mumusnak: a 6:4, 6:3-as győzelem után nem lenne meglepetés, ha Gyementyijevával is elbánna. „Amikor két orosz játszik egymással, az harc életre-halálra” vezette fel a találkozót Petrova…

A fent említetteken kívül még egy még versenyben lévő teniszezőnk akad a posztszovjet térségből női vonalon: a kazah Svedova Radwanska után a 28. kiemelt Klejbanovát ejtette ki három szettben, 34 nyerőt ütve, hetet brékelve, kiváló fogadójátékot nyújtva , a harmadik szettben játékot sem vesztve. Svedova ellenfele a legjobb tizenhat között az ausztál meglepetésember, Jarmila Groth lesz, akitől eddigi egyetlen mérkőzésükön, tavalyelőtt Wimbledonban kikapott – most visszavághat.

A férfiak versenyében egy meglepetés- és egy papírforma-menetelőről kell szólnunk. A bőven százon kívüli Tejmuraz Gabasviliről sok mindent megtudtunk már, tudjuk, hogy grúz származása miatt nagyon „agresszív vérű”, de Spanyolországban megtanult védekező teniszt is játszani, sokan már Marat Szafinhoz hasonlítják, legnagyobb győzelmét viszont állítása szerint nem a főtábla harmadik, hanem a selejtező második fordulójában játszotta Thierry Ascione ellen (az még két nyert szettre ment…). Pedig mikor ezt nyilatkozta, túl volt az Andy Roddick ellen vívott harmadik körös meccsen, ahol 6:4, 6:4, 6:2-re nyert a világranglista 6. helyezettje ellen, 58 nyerőt ütve, egyetlen adogatójátékát sem elvesztve, hetven százalék feletti hatékonysággal szerválva! Gabasvili ellenfele a legjobb 16 között Jürgen Melzer lesz.

A másik még versenyben lévő orosz, Mihail Juzsnij nem épp feltűnően, ámde annál biztosabban halad előre, s már a legjobb nyolc között jár, miután a szerb Troicki ellen négyszettes, izzasztó csatát, a 8. kiemelt Tsongával pedig jóval rövidebb ütközetet vívott: a franciák utolsó reménysége ugyanis a 6:2-re elvesztett első szett után feladta a meccset. Juzsnyij ellenfele a Murray-jel elbánó Tomas Berdych lesz a négy közé jutásért.

Cimkék: roland garros, tenisz
Országok: Kazahsztán Üzbegisztán Oroszország