Nem, nem és nem

|  2010-05-24 22:56:53  |

Hiába volt toronymagas esélyes, Oroszország elbukott a csehek ellen, s így eldőlt, idén sehol sem végez az első helyen

2010, ahogy a Szport Ekszpressz fogalmaz („Не наш год”) nem az orosz hoki éve: a vancouveri kudarc után Kölnben sem tudott a világ tetejére ülni a Bikov-gárda. Korábbi cikkeinkben emlékeztettünk ugyan arra, hogy a csehek kiváló döntőstatisztikákkal rendelkeznek, de arra is, hogy több tekintélyes edző szerint ezt az orosz válogatottat lehetetlen legyőzni.

Hogy miben bízhattak a csehek a döntő előtt? Először is jó kapusteljesítményükben (Vokoun 94% fölött volt, Ruzicka kapitány szerint nincs nála jobb portás a föld kerekén), remek védelmükben (kapott gólátlaguk bőven kettő alatt volt, emberhátrányos védekezésüknél pedig csak a svájciaké volt jobb), két remek támadóduójukban (Jagr – Klepis, Rolínek – Marek) és szokatlan módon eredményes emberhátrányos támadójátékukban – a csehek négyszer is betaláltak létszámhátrányban, Masalskis mesélhetne róla, milyen az, ha Rolinek és Koukal megindul négy az öt ellen…

S hogy mi szólt az oroszok mellett? Nagyjából minden és mindenki. Vokounhoz hasonlóan Varlamov is kiválóan védett, amikor lehetőséget kapott (s bevallása szerint nem zavarta az, hogy az elődöntőben Kosecskin védett), az első két támadósort bárki elirigyelte volna Bikovtól, Kovalcsuk vezette a pont- és az asszisztlistát, Dacjuk, Malkin és Ovecskin is ott volt a vébé öt legeredményesebb gólszerzője között, s összesen nyolc olyan játékosuk volt, akik 2008-ban és 2009-ben is magasba emelhették a világbajnoki trófeát. Ki ne tett volna rájuk?

Ahogy sejteni lehetett, Varlamov a kapuba, Szjomin pedig az első sorba tért vissza, így mindketten élő egyenesben nézhették végig, amint Jagr az első cserében helyzetbe kerül, visszapasszol omszki klubtársának, Klepisnek, aki pedig 0:20-nál az üresen hagyott kapuba lő. Hidegzuhany!

Az oroszok a gólra góllal feleltek volna, Afinogenov kiugrását azonban védte Vokoun, Fjodorov pedig a kapuvasat csengette meg. A mindössze negyedik soros Afinogenov a továbbiakban is az egyik legveszélyesebb volt a cseh kapura, szabályos gólt azonban sem neki, sem másnak nem sikerült szereznie az első húsz percben. Egy érvénytelenítettet igen: Dacjuk a duda után vagy két másodperccel lőtt Vokoun kapujába, a vezetőbíró hosszas videózás után – helyesen – nem adta meg a gólt.

Azt hittük, a második harmadra vért itat játékosaival Szlava Bikov, azonban nem így történt: az oroszok támadásaiban nem volt átütőerő, többet lőttek ugyan a cseheknél, de igazi nagy helyzetük kevés akadt, a 39. percben pedig egy ellentámadásból Rachunek lőtt keresztbe, Rolinek ütővel nem, korival viszont be tudta fékezni a korongot Varlamov kapujába. A játékvezető azonnal mutatta, hogy ebből videobírózás lesz, mivel azonban a Metallurg Magnyitogorszk csatára (még egy KHL-es!) nem tett rúgó mozdulatot, a gól érvényesnek minősült. 2-0 után, ahogy Dacjuk is beismerte, „nagyon kemény” feladat várt az oroszokra, melyet tovább nehezített az a kiállításhalom, mely fizikai hokijuk keserű gyümölcse volt a harmadik harmadban. A meccs egyik legvitatottabb jelenete az ötvenedik percben következett el, mikor Jagr átesett a lehajoló Jemelin testén, az orosz pedig mindenki legnagyobb döbbenetére 5+20-szal végleg kiállt. Az oroszok ugyan kivédekezték a folyamatos emberhátrányt, mert a csehek nem igazán akartak támadni, de a maratoni, rengeteg kiállítással tarkított végjátékban már csak szépíteni tudtak Dacjuk révén, hiába vitték le a kapust és támadtak a legváltozatosabb emberelőnyös szituációkban.

A 2-1 után az orosz csapatban egységes a vélemény, hogy jól játszottak, de a szerencse elpártolt tőlük (Dacjuk: „Azt hiszem, jól játszottunk, de ez nem volt elég” Bikov: „Többet vártunk, de szerencsétlenségünkre a mai nem a mi napunk volt”.), Goncsar szerint a hosszabbítást mindenképp megérdemelték volna. Jagr szerint ekkora csoda még nem volt a jégkorong történetében, Vokoun azt mondta, „esélytelenül érkeztünk a tornára, és csaknem lemaradtunk az egyenes kieséses szakaszról is. Mindig olvasol ilyen nagy történeteket, de ez most megtörtént velem” . A csehek 2005 után nyertek ismét vébé-aranyat, az oroszok 27 meccses győzelmi sorozatuknak mondhatnak búcsút.

A torna álomcsapatába Dacjuk és Malkin is bekerült, de ez aligha vigasztalja a Detroit és a Pittsburgh sztárjait. A posztszovjet térség többi reprezentánsa közül Belarusz 10., Lettország 11., Kazahsztán pedig az utolsó, 16. helyen végzett.

2009/2010 nem az a szezon, amire nagyon szívesen emlékeznek majd az orosz hokibarátok: felnőttben elbukták az olimpiát, az EHT-t (European Hockey Tour) és a világbajnokságot, juniorban csak hatodikok, ifiben pedig csak negyedikek lettek. Bár Bikovék szerződése augusztusban lejár, a csapatkapitány Kovalcsuk maradásuk mellett voksol, Zaharkin pedig a Szovjetszkij Szportnak úgy nyilatkozott, ugyanezek a játékosok kell, hogy a 2014-es szocsi olimpián induló házigazdák vázát. Hogy az elnökség is ilyen melegszívű és engedékeny lesz-e, arra már nem vennénk mérget…

(Kép: sovsport.ru)

Cimkék: jégkorong, vb 2010
Országok: Lettország Belarusz Kazahsztán Oroszország