OROSZVALOSAG.HU


Kezdődik a Roland Garros

  |  2010-05-23 14:26:37  |  
Zelei Dávid

Kezdődik a Roland Garros

Javarészt pocsék formában várják a francia nemzetközi bajnokságot a posztszovjet térség női reprezentánsai - hölgyekről lévén szó, ez ki tudja mit jelent...

Tavaly orosz házidöntőt rendeztek a Roland Garroson (Kuznyecova – Szafina 6:4, 6:2), idén pedig több mint harmincan érkeztek a posztszovjet térségből. Hogy végül ki nyer a nők küzdelmében, az egyelőre megjósolhatatlan, mi ugyanakkor arra vállalkozunk az év második Grand Slam-tornájának nyitónapján, hogy felmérjük a térség képviselőinek esélyeit.

Ha szigorúan a WTA-rangsor állását vesszük alapul, csak másodikként kéne róla megemlékeznünk, mi érthető okoból mégis a címvédő Szvetlana Kuznyecovával kezdjük a sort, aki három éve fokozatosan lépdel előre: 2007-ben a negyeddöntő, 2008-ban az elődöntő, tavaly pedig a döntő jelentette a végállomást, csakhogy ezúttal nyert – nem úgy, mint 2006-ban, amikor elbukta Justine Heninnel szemben. Nem mondhatni, hogy a címvédő nagy formában lenne: idén nemhogy tornát nem nyert, de a nyolc közé sem jutott még tornán, Madridban legutóbb már a 64 között kiesett, kikapott többek közt Bartolitól, Peertől, Li Nától, sőt Kirilenkótól és Carlos Navarrótól is, hogy a világranglista-99. Kulikovát ne is említsük – nem tudjuk, mikor fordult elő legutóbb, hogy május végén 8-9-es, vagyis negatív győzelem vereség mutatóval álljon. Mindent összevetve: Kuznyecovánál valami nagyon nincs rendben, ezzel együtt 6. a világranglistán, 6. kiemelt a tornán, és hagyományosan jól szerepel francia salakon. Intő jel lehet ugyanakkor számára, a román Cirstea után két honfitársa (Vesznyina és Kirilenko) következhet (oroszok ellen idén igen gyenge a mérklege), a nyolcaddöntőben pedig az a Li Na, aki idén már megverte egyszer.

A világranglista és a párizsi kiemelés alapján is Kuznyecova előtt áll Jelena Gyementyijeva, aki mindkét listán ötödik. A 29 esztendős moszkvai hölgy jól kezdte az évet, Sydneyben és Párizsban is győzni tudott, azóta egy Kuala Lumpuri finálé a csúcs, és sok csúf zakó – a legrandább épp legutóbb, a világranglista-100. bolgár Pironkova ellen, Madridban. Gyementyijeva 2004-ben döntőzött Párizsban, azóta a negyeddöntő a csúcsa tavalyelőtt. Sorsolása nem könnyű: Bondarenko és Azarenka is az ágán van, hosszú út vezetne Venus Williamsig.   

A kiemelési lista kilencedik helyén Dinara Szafina áll, aki nem is olyan rég még vezette a ranglistát, de aki hosszú kihagyás után nemrég tért vissza, s formája finoman szólva sem az igazi: az Australian Open óta három versenyen egy győzelem a mérlege – fájdalom, azt épp Szávay Ágnes ellen aratta. Tippünk szerint Zvonarjova a 3. fordulóban, de legkésőbb Radwanska a nyolcaddöntőben még sok lesz az elmúlt két döntőt egyaránt elbukó klasszisnak.

Szafinánál jobb formában, egy friss strasbourgi győzelemmel a tarsolyában várhatja a párizsi viadalt a 12. kiemelt Marija Sarapova, azonban ágánál aligha lehetett volna nehezebbet kiatlálni: már a harmadik körben összeakadhat Heninnel annak hosszú kihagyása miatt, ha rajta túljutna, jöhetne Stosur vagy Cseng Csie, a negyeddöntőben pedig Serena Williams – ebbe a magasságba eddig négyszer jutott a csinos, Amerikában élő hölgy, tovább csak egyszer, 2007-ben.

A 19. helyen kiemelt Nadja Petrova az előző versenyzőkhöz képest parádés formát mutat, legutóbbi három tornáján ugyanis egyaránt eljutott a negyeddöntőig. Ellene szól ugyanakkor, hogy az elmúlt öt Roland Garrosát elrontotta. A második körben Szávay Ágnessel játszhat, utána Rezai következhet, a tizenhat között ugyanakkor Venus Williams lehet a végállomás – bár az amerikai tavalyi formájának tükrében még ez sem biztos.

Az orosz kiemeltek közül 21. Zvonarjova, 28. Klejbanova, 29. Pavljucsenkova és 30. Kirilenko – közülük Pavljucsenkovát sejtjük meglepetésre képesnek idei előretörése miatt.  

A legelőkelőbben rangsorolt nem-orosz a posztszovjet térségből az a Viktorija Azarenka, akinek Dubai óta nem termett sok babér,  s vissza is csúszott a 10. helyre a kiemelési listán. Azarenka több sérüléssel is bajlódott, Charlestonban, Marbellában és legutóbb Madridban is visszalépett, formája pedig egészen ijesztő:  ki tudott kapni például a ranglista 138. Lapuscsenkovától. Ága annyira nem tűnne nehéznek, ha stabil formában lenne, így azonban kérdéses szereplése.

Az ukránokat ezúttal is a két Bondarenko képviseli: Aljona 27., Katyerina 32. kiemelt. Közülük Aljona borzalmas február-márciusi időszakát mostanság váltja fel egy pöttyet jobb forma – de ez sem akadályozta meg abban, hogy kikapjon Varsóban a selejtezőből induló Arn Grétától. Testvére, Katyerina sehol sem ment két körnél többet idén, meglepve tapasztalnánk, ha épp itt törné meg nagy sorozatát.

Az oroszokon, ukránokon (a Bondarenko-testvérek mellett Koritceva is indul) és fehéroroszokon (Azarenkán kívül Gorovcova is főtáblás)még három posztszovjet náció képviselteti magát a legjobb 128 között. Kazahsztán képviseletében a moszkvai születésű Jaroszlava Svedova igen rossz sorsolást kapott, pedig idén betört a top 50-be, majd a legjobb 40 közé is. Négy között volt Pattayában és Barcelonában is, vesztére olyan ágra került, ahol rögtön Errani esetleges legyőzése után összekerülhet Agnieszka Radwanskával, aki Miamiban megverte. Az üzbégek Akgul Amanmuradovára lehetnek kíváncsiak, de neki valószínűleg már az első fordulóban útjába állhat a 20. kiemelt Martínez Sánchez. A lettek (persze a sokkal nagyobb sztárnak számító Gulbis mellett) büszkesége, Anastasija Sevastova idén már tornát is nyert Estorilban, de vannak elődöntői, legutóbb Strasbourgban pedig a nyolcaddöntőig jutott, pedig még csak húszesztendős. Ana Ivanovics és Szávay Ági skalpja már a zsebében van idén, azonban pont az imént említett Martínez Sánchez lehet az ellenfele a második fordulóban, aki talán még nagy falat a szupertininek.

A torna küzdelmei már megkezdődtek, az Oroszvilág folyamatosan beszámol majd a fejleményekről!

 

Cimkék:
Országok: Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat