OROSZVALOSAG.HU


Visszavágnak-e Vancouverért?

  |  2010-05-19 22:19:02  |  
Zelei Dávid

Visszavágnak-e Vancouverért?

Déja vu: 2010, jégkorong torna, orosz-kanadai negyeddöntő. De vajon sikerül-e a visszavágás Vancouverért?

 

Kedden eldőlt, jövőre eggyel csökken a posztszovjet térség képviselőinek száma a nagyvilágbajnokságon, Kazahsztán ugyanis pont nélkül kiesett a divízió egybe. Nem állíthatjuk, hogy a kazahok a mindent eldöntő találkozón nem adtak volna bele mindent: kétszer annyit lőttek kapura, mint a franciák, csakhogy a helyzetek kihasználásával problémáik akadtak, a kapuban pedig Jeremejev tán élete legrosszabb meccsét abszolválta: 22 löketből öt jutott át rajta, de nem csak a 77%-os teljesítmény, hanem a sorsdöntő potyák is a lelkére szárítják az 5-3-as vereséget. A kiesést nem: az, mint kiderült, akkor sem lett volna elkerülhető, ha Dudarjevék 79-0-ra lemossák Lhenryékat, miután a másik meccsen az olaszok meglepetésre hosszabbításra kényszerítették az amerikaiakat, s az így összekapart négy pontjuk is csak arra volt elég, hogy jobbik kiesőként jövőre velünk küzdjenek a feljutásért. Az tehát kiderült, kevés egy KHL-csapat az üdvösséghez, főként, ha annak kulcsemberei külföldiek. A kazahok jövőre posztszovjet hatosban (Ukrajna, Litvánia, Észtország, Kazahsztán, Lengyelország, Nagy-Britannia) próbálkozhatnak meg a feljutással: várhatóan nagy harcban lesznek az ukránokkal, akiknek hasonló gondjaik vannak, mint nekik – a nagy generációk lassan mindkét oldalon kiöregednek, és nincs minőségi utánpótlás. 

Ilja Kovalcsuk a Szport Ekszpressznek nyilatkozva bejelentette a sajtócsend végét, csapata pedig egy csekély téttel bíró, negyeddöntő előtti warm-upként szolgáló mérkőzésen két napon belül a második ötgólos győzelmét aratta északi válogatott felett – ezúttal a finnek voltak az áldozatok. A dánok elleni találkozóhoz hasonlóan most is sok csodát, gyors, játékos, kombinatív hokit láttunk az első és második sortól, de ki tudja, mi lett volna, ha a meccs elején a finnek három kapuvasából legalább egy bemegy, ha az északiak ki tudják használni 0-0-nál kapott kettős emberelőnyüket, vagy ha az oroszok legjobbjának megválasztott Varlamov nem véd még vetélytársánál, az év védését bemutató kazanyi Vehanennél is jobban (ha hihetünk Bikovnak, ezzel kiharcolta helyét a negyeddöntős csapatban). A vége 5-0, minden orosz sor szerzett gólt, a legeredményesebb negyedik 2+3-mal zárt. A statisztikusok elkönyvelhették, hogy az oroszok sorozatban 25 győzelemnél járnak a vébéken, így megdöntötték az 1963-66os szovjet rekordot – Bikovot mindez hidegen hagyja.

A győzelemnél sokkal fontosabb, hogy mivel a másik csoportban Kanada zsinórban harmadik zakóját gyűjtötte be, csak a negyedik helyen jutott tovább, így Vancouverhez hasonlóan most is a negyeddönttési őben jön össze a szuperrangadó, vagyis vagy Malkinék, vagy Tavaresék kénytelenek lesznek beérni az 5-8. helyek valamelyikével. A papírforma most egyértelműen az oroszok sikerét jósolja, legalább négy okból. 1) Az oroszok kerete jóval veretesebb neveket vonultat fel a kanadaiaknál: a vancouveri keretekből kanadai oldalon egy (az alant Vancouverben épp gólt lövő Perry), orosz oldalon tizennégy (Varlamov, Nyikulin, Kalinyin, Kornyejev, Grebeskov, Goncsar, Ovecskin, Malkin, Dacjuk, Szjomin, Fjodorov, Kozlov, Afinogenov, Kovalcsuk) játékos maradt meg 2) Az oroszokat kötelezi a címvédés, az idei vébén ráadásul övék az egyik leglelkesebb szurkolótábor (Fjodorov minden interjújában kiemeli a szurkolók szerepét a győzelemben) 3) A meglepetések vébéjén egyedül az oroszok nem botlottak , a kezdeti kisebb döccenők után Malkinék érkezte óta varázsol a gárda, és a legstabilabb teljesítményt nyújtja a tornán 4) A szupergárda összeállásában döntő szerepe van a vancouveri kudarcnak. Svéd vagy cseh menők seregével szemben az oroszoknál nem nagyon hallhattunk lemondásokról, aki nincs itt, az vagy sérült (Morozov, Zaripov) vagy NHL-csapatát röpteti (Nabokov).  Ha többen tagadják is, hogy bosszúra készülnének, a nagy lelkiismereti kövek legörgetésének mindenki szükségét érzi. A motivációval nem lehet gond – élet-halál kérdése a revans.

Visszavágnak-e Vancouverért?

Persze a kanadaiak mellett is szól egy s más – először is, hogy a nagy meccsekre remekül össze tudják szedni magukat, nincs rajtuk akkora nyomás, mint a sajtó és közvélemény által agyonpresszionált oroszokon, és tudjuk jól, hiába beszélnek sokan C- D- vagy E-válogatottról, merítési lehetőségeik határtalanok. Ugyanakkor nem hiába mondta a volt svájci kapitány, Ralf Krüger, hogy tipikus olimpia utáni vébén vagyunk: sokan mondták le fáradtság miatt a vébét, köztük például Crosby – jelképes, hogy pittsburghi csapattársai, Goncsar és Malkin az első szóra jöttek, és kulcsszerepet vállalnak az orosz szárnyalásban. Azt sem lehet tagadni, hogy az orosz keret jóval rutinosabb, tapasztaltabb a kanadainál – márpedig ez egy kiélezett meccsen nagyon sokat jelenthet.

Mindent összevetve: szuper meccsre számítunk csütörtökön, orosz győzelemmel. Ne feledjük, négy NHL-draftelső csap össze egymással, Kovalcsuk és Ovecskin illetve Tavares és Stamkos ütközete minden bizonnyal élményszámba megy majd!

 

Cimkék:
Országok:
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat