Huszti röpíti a Zenitet

|  2010-05-14 11:30:43  |

Huszti megint a hajrában villant, az Alanyija porrá zúzta a Szpartakot, leszakadóban a Nalcsik, még mindig nyeretlen Bozsovics

A Győzelem Napja miatt rendhagyó módon hétfőre és keddre maradt az orosz bajnokság 11. fordulója, mely valóságos gólesőt hozott, különösen az előző gólaszályos fordulók viszonylatában.

Kezdődött az egész a nemrég még egy ponttal utolsó helyen álló, ámde kupadöntős és biztos EL-szereplő  Szibir parádéjával. Vagyishogy a meccs nem egészen úgy kezdődött, hogy a hazaiak diadalmenetét hozza majd, Tkacsuk ugyanis a vendég Krilija Szovjetov Szamarának szerezte meg a vezetést egy mutatós találattal a 6. percben. Csakhogy a cseh Cizek három percen belül egyenlített egy szenzációs szabadrúgásgóllal, majd Alekszej Medvegyev egy szöglet után berobbanva bizonyította a szibériai pontrúgások erősségét és saját kiváló fejelőkészségét. A szünet után a litván Klimavicius a változatosság kedvéért egy szabadrúgás után fejelt a chilei Lobos kapujába egész távolról, majd Asztafjev a végén a kegyelemdöfést is megadta egy remek akció végén. A 4-1 azt jelenti, hogy a Szibir hosszú idő után nem utolsó, s csupán egy pont választja el a már bennmaradó helyen álló szamaraiaktól.

Azt írtuk múlt héten, hogy az Alanyija átmeneti fellendülés után visszaesett (Sztojanovék ugyanis kikaptak a nem túl veretes Szamarától), a Szpartakról pedig, hogy ott liheg a vezető négyes nyakában – ezek után szinte természetes, hogy kettejük összecsapását kiütéssel nyerte a hazai pályán, húszezer néző által biztatva játszó vlagyikavkazi gárda. A gólgyártás korán megkezdődött Marenyics pompás keresztbelövése után (repültek a pénztárgépszalagok), de  a góllövőlista élére ugró Welliton két percen belül kiugrott és laposan kilőtte a rövid alsót (Kerzsakov kapus nem véletlenül verte a földet…).  Még mindig csak kilenc percnél járt az óra, mikor egy balról felívelt szabadrúgást Gabulov kapásból bombázott a kapu jobb oldalába, majd egy szöglet után Florescuról saját kapujába pattant a labda – 2-2-vel fordultak a felek. A második játékrészben aztán az Alanyija aratott: Gabulov vagy harminc méteres szabadrúgásból duplázott, majd a meccs végén az első Premjer Liga meccsét játszó, saját nevelésű Hubulov is betalált, a ráadásban pedig egy másik csere, Oganjan is betalált fejjel – ő 2002 óta nem volt eredményes a Premjer Ligában… Miután a ráadás utolsó percében Kerzsakov még Welliton büntetőjét is kifogta, igazán elmondható, hogy minden összejött a piros-sárgáknak. (5-2)

Egy másik moszkvai csapat, a mostanában meglehetősen hullámzóan teljesítő CSZKA sem kezdte a legjobban a Tyerek Groznij elleni hazai összecsapást: a bolgár Georgiev az első félidő derekán irgalmatlanul eltalált lökettel szerzett vezetést a csecseneknek, s miután a félidei eredmény is ez maradt, Szluckij mesternek alapos fejmosást kellett tartania a szünetben. Meg is lett az eredménye, mert a második félidő legelején Chidi Odiah pörkölt nagyon távolról a jobb alsóba, majd Mark González percei következtek: előbb egy továbbfejelt labdát vágott éles szögből a rövidbe, majd ugyanonnan a kapufát találta el fejjel: a kipattanó Dzagojevről mintegy öntudatlanul pattant a hálóba. A 47. és 57. perc között tehát gyakorlatilag eldöntötte a meccset a katonacsapat, s hiába állította ki a játékvezető Odiah-t, újabb gólt csak a szupertehetség Dzagojev szerzett a hosszabbításban, mégpedig a kapus Akinfejev asszisztjából. (4-1) A CSZKA győzelmén keveset, jó hírén annál többet csorbít, hogy szupertehetséges kapusa, a 19 éves Artur Nyigmatulin fennakadt a WADA doppingtesztjén, így nem játszhat az U-19-esválogatottal a selejtező elitkörében, Észak-Írországban.

Igen jó szériából érkezett az Urálba a Zenit, mely a szezon első igazi magyar rangadóját játszotta az Amkar Perm ellenében. Gaál Miklós idén a szibériaiak ötödik számú hátvédje, mert sérülés esetén rendre a kezdőben találja magát – ezúttal is 90 percet kapott a döntetlenre játszó hazaiaknál. A Kerzsakovot váltó Huszti vele szemben csupán 37 percig volt a pályán, mégis ő lett a meccs hőse, miután a hajrában előbb jobbról, majd balról kanyarított be egy szögletet gólt érően. Ennek megfelelően ő lett a meccs embere, a championat.ru-tól 6,5-öst kapott (idén ez a legjobbja) és bekerült a hét csapatába, Luciano Spalletti kiemelte játékát, az élete és csapata első gólját fejelő Kanunnyikov külön megköszönte neki a törődést és bátorítást – nem csodálkoznánk, ha a kupadöntőben megint a kezdőben találná magát. Győzelmével a Zenit négy pontra növelte vezetését a tabellán, ami azt jelenti, a következő forduló után is ők állnak majd az élen.(0-2)

A vészes gólhiányban szenvedő, de még mindig veretlen Rubin a Donhoz látogatott, hogy megütközzön a Rosztovval. A vendégek kezdőjében egymás után másodszor volt ott a két, sérülés és fáradtság miatt sokat mellőzött kulcsember, Szemak és Buharov,s mindkét gólban alaposan benne volt a kezük: a 64. percben Buharov adott estében csodás ütempasszt Szemaknak, akinek már könnyű dolga volt ziccerben kilépve, majd előbbi Gorbanec szöglete után fejjel biztosította be az idegenbeli győzelmet. (0-2)

Az elmúlt fordulóban a Loko elleni bravúros győzelemmel életben tartotta bentmaradási reményeit a Szaturn, a kiesőzónától való eltávolodáshoz azonban szükség lett volna a Tom elleni hazai sikerre. A szibériaiaknál Németh Norbert ezúttal is kispadozott, hovatovább érdemes lenne elgondolkoznia az eligazoláson, s nem volt ott a kezdőben a fehérorosz Kornyilenko sem, aki öt góljával nem csak a házi-, hanem a Premjer Liga gólkirályi címére is esélyes. A vezetést így nem ő, hanem a forduló válogatottjába is bekerülő védő, Gultjajev szerezte meg egy kapufáról kipattanót bevágva, de az elmúlt fordulóban győztes gólt szerző Kiricsenko hamar egyenlített. Valerij Nepomnjascsij tréner azonban még időben küldte be Kornyilenkót a padról ahhoz, hogy a 85. percben közelről megszerezze a győztes találatot. Győzemével a Tom hatodik, a Szaturn viszont ismét kieső helyen áll. (1-2)

A Lokomotiv Moszkva győzelemmel szerette volna megajándékozni Szjomin mestert 63. szülinapjára, de a huszadik percben nagyon úgy nézett ki, a vendéglátó Nalcsik megakadályozza az ünneplést, lévén az ex-kaposvári Leandro dropból gyönyörűen lőtt Guilherme kapujába. Még a szünet előtt sikerült egyenlítenie Dujmovicsnak egy nem kevésbé erőteljes lökettel, s mivel a hátralevőkben nem esett több találat, a csapatok megosztoztak a pontokon. A pontvesztés azt jelenti, hogy a nemrég még tabellát vezető Nalcsik már a dobogóról is lecsúszott, a Lokomotiv pedig ugyanannyi ponttal áll, mint az újonc Alanyija… (1-1)

Amint az mostanság megszokott, zajlott az élet hét közben a Dinamónál: amint azt már sejtettük egy hete, bejelentették Kevin Kuranyi Moszkvába igazolását, aki ingyen érkezik a nyáron Miodrag Bozsovics csapatához. Már ha akkortájt a Gróf becenévre hallgató montenegrói ül a padon: a Permben és az FK Moszkvánál is nagyot alakító szakember ugyanis csak nem tudja megszerezni első győzelmét a csapattal, s nem hiába állítja a volt válogatott Szergej Kirjakov, hogy nagyon kell a piros-fehéreknek a nyári szünet. Ezúttal Dagesztánba, az Anzsihoz látogattak Voronyinék, s fél óra után meg is szerezték a vezetést, miután Szemsov gyönyőrűen lőtte ki éles szögből a hosszú felsőt, csakhogy három perc múlva Mamajev lőtt két védő szorításában egészen bravúros mozdulattal  a rendőrök kapujába, így azok megint csak egy ponttal távoztak, s tizenegy ponttal mindössze tizenegyedikek a táblázaton. A csapat válságos helyzetét jól jelzi, hogy a kapott gól után a veterán csapatkapitány, Hohlov csaknem ölre ment kapusával,  Gabulovval… (1-1)

A 11. forduló álomcsapata a championat.ru szerint: Kowalewski (Szibir) – Hubocan (Zenit), César Navas (Rubin), Gultjajaev (Tom) – Huszti (Zenit), Gabulov (Alanyija), Sztojanov (Alanyija), Mark González (CSZKA), Dzagojev (CSZKA) – Buharob (Rubin), Marenyics (Alanyija).

Hétvégén csonka fordulót rendeznek a Premjer Ligában pénteken és szombaton, vasárnap ugyanis a kupadöntőben csap össze egymással a Zenit és a Szibir. A bajnokság csúcsrangadóját a Rubin és a CSZKA vívja majd, az edzők csatájaként beharangozott Bergyijev – Szluckij ütközeten kívül érdemes figyelni mondjuk Dzagojev és Szemak, vagy Buharov és Guilherme „párbaját” is. Mi így teszünk majd!

Cimkék: premjer liga, futball
Országok: Oroszország