Nyögvenyelős orosz és belarusz győzelmek

|  2010-05-10 17:01:00  |

A belaruszok kétgólos hátrányból nyertek a kazahok ellen, a szlovákok kishíján egyenlítettek Ovecskinék ellen

A csehek elleni prágai, 5-2-re elveszített előkészületi meccs a szakvezetőség szerint arra a kérdésre is választ keresett, ki védje a belarusz kaput a nagy torna során. Nos, Zanykovec kapitány ugyan a rutinosabb Mezin mellett döntött, de a 35 esztendős, tíz VB-n és három olimpián részt vett portás nem érezte jól magát a meccs előtt, így Koval állt a ketrec elé a kazahok ellen. A Dinamo Minszk portása elmondása alapján csapata már-már szokásszerűen idegesen kezdte a meccset a 12 Bariszossal felálló kazahok ellen, az első harmad visszafogott játékot hozott gól nélkül. A második aztán valóságos hidegzuhanyt: Dudarjevnek mindössze 17 másodperc kellett ahhoz, hogy a vénséges vén Safranov passzából megszerezze a vezetést, majd a szintén negyvenen túl járó Antyipin egy percen belül kihasználta a Szalej kiállítása révén kínálkozó emberelőnyt – 30:30-nál nagy meglepetést szaglintottunk. Kazanycev azonban hamarosan „kitérdelte” magát a büntetőpadra (kifejezetten sérülésveszélyes megmozdulás volt), Melesko pedig mintaszerűen használta ki az előnyt alig húsz másodperc alatt. A gól szárnyakat adott a belaruszoknak, pontosan másfél perc múlva az utólag, Kanadából behívott ifjú Sztefanovics egyenlített egy felső sarkos bombával. A harmadik harmadban aztán Alekszandr Kaljuzsnyij is letette névjegyét: előbb Sztaszenko passzából talált a kapuba, majd emberelőnyös helyzetben Szalejnek adott gólpasszt. Hogy értelme se legyen a finisben levinni a kapust, arról Gyemagin gondoskodott az 59. percben, az 5-2 azt jelenti, a belaruszok ki-ki meccset játszanak majd a szlovákokkal, a kazahok pedig készülhetnek a kiesési körre. A Zanykovec-legények egyelőre három és fél sorral küzdöttek, de elképzelhető, hogy magyar idő szerint holnap hajnali három óra körül már elkezdhet csomagolni két pluszjátékosuk: a Pittsburgh 3-2-re vezet a Montreal elleni csatában, Szergej Kosztyicin sorozatban nem játszik, Andrej pedig nem sokat tesz hozzá a kanadaiak játékához a neki juttatott tíz percek alatt. Az éjszakai meccsen a pennsylvaniaiak behúzhatják a negyedik győzelmet, ami könnyen gyors repjegyfoglalást eredményezhet a testvérpárnak. A már Németországban pakkot terelgető NHL-es, az egy gólpasszig jutó Grabovszkij belátta, ez bizony gyenge játék volt, idegesek voltak, de biztos benne, ennél csak jobbak lesznek, Zanykovec mester hasonló véleményen van, s reméli, meg tudják szorongatni a szlovákokat. A kazahok Alekszej Koledajev szerint elfáradtak, s kezdeti biztató játékuk ellenére elkezdhetnek készülni az alsóházi adok-kapokra.

Az oroszok az NHL-rájátszás és a tömeges lemondások fényében bitang erős kerettel készültek a szlovákok ellen: aligha van csapat a vébén, mely ne fogadná szívesen csapatában az Ovecskin, Fjodorov, Szjomin triót, ami Kovalcsukkal, Afinogenovval és az egyelőre Németország felé tartó Dacjukkal kiegészülve egészen ütősnek tűnik. A kapuban nem Varlamov, hanem a Metallurg Magnyitogorszk portása, Kosecskin kezdett, s az első két harmad alapján tán még nem sejtette, hogy az utolsó játékrészben komoly szerepet vállal majd az orosz győzelemből. Pedig sokáig úgy tűnt, a tíz világbajnoki újonccal felálló szlovákok csekély ellenállást tanúsítanak: Kozlovékban bevallottan dolgozott a dac, hogy a vancouveri csorbát kiköszörüljék (akkor a kanadaiak előtt Demitráéktól is kikaptak), s folyamatos nyomás alatt tartották a remekül védő Budaj kapuját. Mindennek meg is lett az eredménye: két kihagyott előny után a 15. percben Afinogenov egyenlő létszámnál  kapott remek korongot a jobb szélen, megvárta, míg takarásba kerül, majd szépen ellőtte a hosszút, a népes (s Fjodorov által agyondicsért) orosz drukkerhad legnagyobb örömére.

A második harmadra is kitartott az orosz fölény, melynek eredményeképp Ovecskin a lehető legegyszerűbb akció (bulielhozatal – lövés – gól) végén megszerezte első találatát a tornán. A szlovákokról mintha e góllal lekerült volna a teher, mert elkezdtek játszani: tempójuk felgyorsult, lőttek, mint a veszedelem, s a harmadik harmad elején Majesky egy gólra zárkóztatta csapatát. A lendület tovább tartott – a harmadik harmad lövési aránya 14:3 volt északi szomszédaink javára (az orosz lapok nem is győznek szörnyülködni rajta), s az utolsó percekben kettős előnyben támadhattak Fjodorov kiállítása és Budaj lekorcsolyázása révén, de elég volt egy figyelmetlenség, és az 1+1-gyel záró Kozlov megszerezte a korongot, és az üres kapuba lőtt. (3-1) Oroszország retteg a továbbiaktól a harmadik harmad láttán s Vancouvert megidézve, a játékosok bevallottan idegesek voltak a meccs előtt (többek közt a türelmetlenség ésa kései kezdés miatt),nem tetszik nekik a szállás és az ellátás, de könnyebb meccsekre számítanak a kazahok és a belaruszok ellen. Egy hely még szabad a keretükben, hogy Dacjuk érkezik-e vagy más, azt nem lehetett kiszedni Szlava Bikovból.

(Képek: hockey.by, championat.ru)

Cimkék: jégkorong, vb2010
Országok: Belarusz Kazahsztán Oroszország