A Zenit a hét nyertese

|  2010-05-03 19:39:14  |

Zakóval nyitott Bozsovics mester a Dinamo élén, potyázott Akinfejev és Kerzsakov, a Zenit hat ponttal zárta a hetet, Huszti gólpasszt jegyzett. Mindent a 8. fordulóról

Zajlott az élet a héten az orosz bajnokságban: mint beszámoltunk róla, a Dinamo Moszkvánál Kobelev mestert a montenegrói Miodrag Bozsovics váltotta, a rendőrcsapatot több fórumon összehozták a Schalke üdvöskéjével, Kevin Kuranyival (aki már azt is elmondta, fél az orosz nőktől), a Lokomotivnál pont került Alijev útlevélbotrányának végére, a Zenit pedig hétközi győzelmével meggátolta a CSZKA élre ugrását.

Kezdjük is a szerdai rangadóval, melyet a moszkvai robbantások miatt kellett elhalasztani a 4. fordulóból, s ahol a hatalmas presztízsen és a három ponton kívül az is motiválhatta a moszkvai katonacsapatot, hogy győzelme esetén letaszíthatja a tabella első helyéről a harmadik forduló óta ott trónoló Szpartak Nalcsikot. A Zenit, akárcsak a címvédő Rubin, idén kiválóan védekezik és harmatosan támad, ami azt is jelenti, hogy igen gyér góltermésű meccseket gyárt (az 5-7. fordulóban összesen egy gól született a meccsein), ellenben a CSZKA-val, mely a legtöbb gólt rúgta idén. Ennek ellenére a Zenit korán vezetést szerzett horvát hátvédje, Krizanac szöglet utáni lövésével, s a meccs további részében is dominált. A szünetben Szluckij mester szerkezetet váltott, Necid lehozatalával Guilherme maradt az egyedüli ék (a 4-2-3-1-es formáció a BL-ben igen sikeresnek bizonyult), de újabb gólt csak a Zenit szerzett a 66. percben az idei első találatát szerző, végtelennek tűnő gólcsendjét egy csodás íveléssel megszakító Alekszandr Kerzsakov révén. A 0-2 azt jelentette, hogy a Nalcsik az élen maradt, a Zenit pedig felzárkózott a második helyre.

Pénteken Mahacskalában a 8. forduló is megkezdődött: a hazaiak kazanyi pontszerzése és a vendég Krilja Szovjetov Szamara mélyrepülése totónyelven szólva fix egyest sejtetett. A helyzetekben kevéssé dúskáló mérkőzésen Corajev kapufájánál állt legközelebb a gólhoz az Anzsi, de nyernie nem sikerült: a tízezres közönség füttyel búcsúztatta a csapatokat.

A Groznijba utazó Lokomotiv annyi könnyedséggel vághatott neki a csecsen túrának, hogy véget ért az Alijev-ügy: előkerült az ukrán játékos orosz útlevele, így a Lokónak nem kell pontlevonástól tartania – a bombaformában lévő középpályás ugyanakkor a dolgok jelenlegi állása szerint nem húzhatja föl tizedszer a nemzeti mezt, lévén, Ukrajnában nem lehetséges a kettős állampolgárság. A lassan döntetlenkirállyá avanzsáló csecsenek ugyanakkor nem sok teret adtak sem a vasutasoknak, sem Alijevnek: az első félidőben Arce és a cséká Lakijalov csaknem ugyanott repesztették el a jobb kapufát, s Guilherme kapus sem véletlenül került be a forduló válogatottjába. Az eseménydús 0-0 a Tyerek ötödik remije volt, a két csapat azonos pontszámmal áll a 6-7. helyen.

A forduló legérdekesebb mérkőzését, a Nalcsik – Dinamo Moszkva találkozót csak azért nem nevezhetjük rangadónak, mert a moszkvaiak az alsóházban szerénykednek – nem csoda, hogy hét közben edzőt váltottak, s német és orosz források Kevin Kuranyi közeli érkezését vizionálják a csapatba. Hogy mindez komolyan felvetődik, az leginkább annak köszönhető, hogy a csapat vészes gólínségben szenved: a hét forduló alatt lőtt hat gól a Nalcsik ellen sem szaporodott, ellenben a kabardok Gogua vezetésével ismét intenzív szélsőjátékot mutattak be, kapura is veszélyesen játszottak, ráadásul újabb fiataljuk szerzett győztes gólt: ezúttal a húszesztendős Maljarov talált be Gyagyun passzából három pontot érően – alaposan elrontva Miodrag Bozsovics premierjét. (1-0)

Vasárnap a Zenit bizonyíthatta, hogy szerdai kiemelkedő játéka nem a véletlen műve volt, de hiába játszottak több, mint egy órán keresztül emberelőnyben Luciano Spalletti fiai Artyom Rebrov kapus kiállítása miatt a Szaturn otthonában, sokáig úgy nézett ki, ismét csak egy ványadt 0-0-ra lesznek képesek Zirjanovék. Hogy ez nem így lett, azért sokat tett a CSZKA ellen kispadon jegelt Huszti Szabolcs, aki a 83. percben beállt, a 88.-ban pedig jobbról lágyan középre nyesett labdájából Lombaerts megszerezte a három pontot érő gólt. (A belga a kései és fontos fejesek mestere: a második fordulóban a Szpartak Moszkva ellen búbolt ugyane percben a hálóba, 1-1-re mentve a rangadót.)

Vereségével a Szaturn immár az egyetlen nyeretlen gárda a Premjer Ligában, az eddig mindössze egypontos Szibir ugyanis remek második félidejének köszönhetően 2-0-ra legyőzte a hullámvölgybe került Rosztovot. A kupában triplázó Medvegyev ezúttal egy góllal és egy assziszttal zárt, nem csodálkoznánk, ha idén is ő lenne a csapat házi gólkirálya.

A CSZKA hétközi botlása után győzelmi kényszerben fogadta a Németh Norbert-mentes Tomszkot, s alighanem sokakban mélyrepülés rémképei sejlettek fel, mikor Haritonov távoliját Akinfejev nemes egyszerűséggel saját kapujába ütötte (nem először hibázik idén óriásit, lásd a Szuperkupa-döntőt vagy az Anzsi elleni meccset). Kraszics ugyanakkor gyorsan a hálóba vágott egy kapufa után kipattanót, majd a második félidőben a képen látható Guilherme lépett elő főszereplővé két ziccert értékesítve – a CSZKA, ha nehezen is, de nyert. (3-1)

A nemrég még kiesőjelöltnek titulált beugró, az Alanyija Vlagyikavkaz az elmúlt két fordulóban hat pontot szerzett, melynek köszönhetően 17000 néző előtt fogadhatta a regnáló bajnokot, a botladozó Rubint. A sárga-pirosak a forduló legszebb góljával szereztek vezetést a 32. percben, s sokáig úgy tűnt, a bolgár Sztojanov hosszú sarkos bombája a múlt hét után ezúttal is három pontot ér, csakhogy a 88. percben Kerzsakov kapus egészen elképesztő mozdulattal ütötte saját lába között a kapuba Kaszajev kétségbeesett lövését – az 1-1-gyel aligha elégedett bárki is.

A fordulót a Szpartak permi vendégjátéka zárta, s már-már az megy meglepetésszámba, hogy a moszkvaiak idegenben is nyerni tudtak Ari fejesével és Welliton köténygóljával; a házigazdák nélkülözték Gaál Miklóst és az elképzelést játékukból. (0-2)

A táblázat élén Nalcsik, Zenit, CSZKA a sorrend, a góllövőlistán a hatgólos Alijev mögé szorosan zárkózott Guilherme, a forduló válogatottja pedig imígyen néz ki a championat.ru szerint: Guilherme (Lokomotiv) – Amiszulasvili (Nalcsik), Lombaerts (Zenit), Kudrjasov (Szpartak Moszkva) – Kaszajev (Rubin), Kraszics (CSZKA), Gogua (Nalcsik), Ananidze (Szpartak Moszkva) – Guilherme (CSZKA), Ari (Szpartak Moszkva), Medvegyev (Szibir).

A következő forduló rangadóját Pityerben játssza az élen álló duó: a Zenit – Nalcsik találkozóról és a 9. forduló többi meccséről is beszámolunk majd!

Cimkék: futball, premjer liga
Országok: Oroszország