Görög átok ül az orosz vízilabdázókon?

|  2010-04-11 01:40:36  |

Mindkét nagy nemzetközi női vízilabdakupa döntőjét görög és orosz csapatok vívták - a dráma műfaja pedig, úgy néz ki, ősi művelőinek megy eredményesebben

Míg a férfi szakágban nem jeleskednek annyira az oroszok (két elitcsapatuk, a Szintez Kazany és a Sturm Csehov ugyan egyaránt bejutott az Euroliga csoportkörébe, ráadásul egy négyesbe is kerültek, mégsem tudott nyolcba jutni egyikük sem – az előttük másodikként tovasurranó Eger legnagyobb örömére), a női vízilabdásoknál mindkét nagy európai klubkupa négyes döntőjét orosz részvétellel rendezték meg a közelmúltban.

A tavaly négyes döntőt rendező, ott azonban nagy csatában az olasz Orizzonte Catania elleni elődöntőben elbukó KINEF Kirisi és az orosz női válogatott között olyasfajta az összefüggés, mint férfi kézilabdában a Csehovszki Medvegyi és a szbornaja között. Elegendő csupán annyit megjegyeznünk, hogy a 2008-ban Málagában Európa-bajnok orosz válogatott döntőben vízbe csobbant tizenkét tagja közül nyolc (!) az imént említett, 2009-es női BEK Final Fourjában a Kirisi tagjaként lendült támadásba, mely különösen azt figyelembe véve sokatmondó, hogy vízilabdában egyszerre hét játékos lehet a vízben. Az idei szezonra ötre fogyatkozott az Európa-bajnokok száma a keretben, ráadásul a döntőt sem a második világ háborúban porig rombolt, majd újjáépített ötvenötezres orosz városkában, hanem a napfényes Korfun rendezték, de mindez vajmi kevéssé érdekelte Alekszandr Kobanov gárdáját: az elődöntőben nagy csatában elbúcsúztatták a Tomaskovics Esztert és Valkay Ágit is bevető Olympiakoszt. A 12-11-es, hosszabbítás után kivívott, drámai diadalban kulcsszerepet vállalt a huszonkét éves bekk, Jevgenyija Szoboljeva, aki egymaga öt gólt dobott, valamint a harmincesztendős Szofia Konuk (a válogatott csékája már 2000-ben olimpiai bronzérmes volt!), aki háromszor volt eredményes. A győzelem különösen annak fényében volt értékes, hogy a görögök pontosan kétszer annyi előnyt kaptak, mint az oroszok.

A szombati döntőben aztán az eddigieknél is nehezebb feladat nehezedett Prokofjeváék vállára: a sorozat címvédője, az elődöntőben a Cataniát sima 12-9-cel pokolra küldő görög Vuliagmeni volt az ellenfél, mely az Olympiakoszhoz hasonlóan megkapta a hazai pálya előnyét: 13 előnyt a kirisiek hetével szemben. Mivel Cukaláék hétszer is betaláltak létszámfölényes helyzetben, hiába vezettek az oroszok a nagyszünetben 4-3-ra, a vége 10-7 lett a görögöknek. A Kirisi így egy pozíciót javítva tavalyi, Honvéd ellen kivívott harmadik helyén, ezüstöt szerzett a legrangosabb európai kupában.

A LEN-kupa fináléjába jutó UGRA Hanti-Manyszijszkot is üldözték a görögök: az oda-visszavágós rendszerű elődöntőben a Patraszt sikerült egy sima hazai győzelemnek köszönhetően búcsúztatni, a döntőben pedig az Ethnikosz volt a volt olimpiai bronzérmes Tatjana Petrova csapatának ellenfele. A görögöknél mindkét meccsen a holland válogatottal 2008-ban olimpiai bajnok Iefke Van Belkum vitte a prímet, összesen nyolc gólt lőve, míg az orosz csapatban Marina Gricsenko hatszor talált be. A párharc hallatlanul izgalmasra sikeredett: miután az odavágót jó harmadik negyedének köszönhetően 13-12-re nyerték Csebotováék, a visszavágón 10-9-es vesztésre álltak a rendes játékidő végén. Mivel e sorozatban nem számítanak az idegenben lőtt gólok, a csapatok hosszabbításban próbálták dűlőre vinni a dolgot, hasztalan: mindkét oldalon három gól esett. Következhettek az ötméteresek, melyeket aztán az Ethnikosz dobott jobban 4-3 arányban, a dráma végén így megint a görögök örülhettek.

Cimkék: vízilabda, nemzetközi kupák
Országok: Oroszország