Orosz győzelem, moszkvai gólgyár, szibériai csoda

|  2010-08-20 12:38:05  |

A válogatott nyert, a CSZKA bekapcsolta a gólgépet, a Szibir csodát tett, a Szpartaknál hetek alatt több mint húszmilliót költöttek

Annyi mindent hozott az elmúlt hét az orosz és posztszovjet fociban, hogy külön könyvfejezetet érdemelne, ha minden szegmensében elemeznénk, így ezúttal rákényszerülünk a kivonatolásra, súlyozásra. Címszavakban: nyert az orosz válogatott, a bajnokságban aprót botlott, a BL-selejtezőben cseppnyi előnyt szerzett a Zenit – s akkor még csak a Péterváron történtekről beszéltünk. Merthogy ezen kívül megszakadt a Szaturn győzelmi sorozata, ismét lehetett meccseket rendezni Moszkvában, a Szibir pedig a PSV elleni bravúrja közben egyúttal elkezdheti nézegetni a Pervij Divizion csapatait, mint leendő ellenfeleit.

Kezdjük az elején: szerdán Péterváron rendezték a hajdan Zenittel nagy sikereket elérő Dick Advocaat bemutatkozó mérkőzését a Manoljevvel, Martin és Sztilian Petrovval, az alanyijás Ivan Sztojanovval, a csatársorban pedig Bozsinovval kezdő bolgárok ellen. A szbornaja taktikájára nézvést üdvözlendőnek tűnt Arsavin, Pogrebnyak és Torbinszkij egyszerre szerepeltetése, mert a 4-3-3-as taktika támadófutballt ígért, azonban nem ők, hanem a Zenit uralta középpálya két év után visszatérő motorja, Roman Sirokov szerezte meg a vezetést, majd mint utóbb kiderült, a győzelmet érő gólt a hatodik percben. A második félidőben aztán a Tottenham-ben pallérozódó Pavljucsenko is beállt, de ő is csak helyzetig jutott. A válogatott edzőjeként debütáló Advocaat elégedett volt az eredménnyel, de elmondta, a játékon még van javítanivaló; elsősorban a második félidő tetszett neki, mikor a bolgároknak esélye sem volt a gólszerzésre.

A barátságos szerda további érdekesebb meccsein az ukránok remiztek a világbajnoki ezüstérmes Hollandiával ráadásul úgy, hogy góljukat a nemrég általunk is emlegetett útlevélbotrányból a jelek szerint a lehető legjobban kijövő Alijev szerezte szabadrúgásból. A posztszovjet rangadón a belaruszok az ifjabbik Hleb, a Kínában légióskodó Vjacseszlav duplájával verték azt a Litvániát, melynek soraiban a győri Linas Pilibaitis tíz percet kapott Semberas helyén – gyaníthatóan, mert még benne volt a lábában a montpellier-i 120 perc. A játéknap egyetlen nem barátságos meccsén az észtek Feröert fogadták, s csaknem beragadtak a rajtnál: a rendes játékidő leteltekor még 1-0-ra vezettek a szigetlakók, a Dániában légióskodó, csereként beálló Saag és a Norvégiában pallérozódó Piiroja azonban még a lefújás alatt fordított. Tarmo Kink végigjátszotta a meccset, s már bemutatkozott a Middlesboroughban is – az egykor hozzá hasonlóan Győrben játszó Priskin Tamás azonban elrontotta örömét, csapata 3-1-re kapott ki otthonában.

A hétvégén aztán a Premjer Liga vette át a főszerepet, s a válogatott miatt ezúttal két napra oszlott el a nyolc meccs. A szombati nyitótalálkozón nem várhattunk fáklyásmenetet, a lassan sakkozóhoz méltó döntetlensorozatot építő Krilija a rossz formában lévő Tomszkhoz látogatott, mely utóbbi négy meccsén mindössze három pontot gyűjtött, azt is a reménytelen helyzetben lévő Szibir ellen. Kettejük csatája a várakozásoknak megfelelően remire is végződött: Dzsiojev szabadrúgását Szavin egyenlítette ki. Góljával immár ő is társ-házigólkirály, jellemző módon ugyanis a csapat góljait eddig mindig más szerezte… (1-1)

A várakozásokkal ellentétben, a hagyományoknak megfelelően nem csak nevében volt rangadó a Dinamo pétervári vendégjátéka. A Zenitben ezúttal sem kapott helyet Huszti Szabolcs, a kezdőben szereplő tizenegy játékosa közül ugyanakkor nem volt olyan, aki ne lett volna válogatott – a hat orosz összesen 219-szer szerepelt a szbornajában, a portugál tró 103-szor, a kezdő tizenegy pedig csaknem négyszáz válogatottságot számlált! Persze elméletben a Kuranyi, Voronyin támadóduóval kiálló Dinamót se kellett félteni, de az idei idényben tudjuk, mennyire nem megy Miodrag Bozsovics tanítványainak. Ennek ellenére ők szereztek vezetést a második meccsén első gólját szerző Kuranyi révén, Lazovics ugyanakkor egy szerencsés góllal nyolc percen belül egyenlített. A Zenitnek hiába volt rengeteg helyzete, s hiába állt be a frissen szerződtetett Buharov is, gólt nem tudott lőni – a Gabulov vezérelte Dinamo nem érdemtelenül szerzett pontot. Az összecsapást színesítette Szemsov Zidane-t idéző mozdulata (nem, nem született BL-döntős gól), Lazovics mellbefejeléséért azonban nem járt piros lap. (1-1)

Szerény, 6500-as közönség várta, hogy a Szaturn tovább folytassa csodás menetelését a Rosztov ellen, azonban a mindkét oldalon egy-egy kiállítással terhelt meccset a vendégek nyerték meg, miután házi gólkirályuk, Roman Adamov már az első percben betalált fejjel, majd a két csapat tíz főre olvadása után egy gólpasszt is kiosztott Lebegyenkónak, így a doniak tovább folytatják útjukat az Európa Liga-helyek megszerzése felé. (0-2)

A még csak reménykedő Rosztovval szemben a kupadöntős Szibir már ott van a második számú európai kupában (alább kiderül, nem is akármilyen eredménnyel), de ez hosszútávon aligha vigasztalja őket, hiszen lassan biztossá válik kiesésük. Ezúttal a jó formáját tartó meglepetéscsapatnál, Nalcsikban vizitáltak a vezérüket vesztő szibériaiak, akiknek azonban hiába szerzett vezetést Igor Sevcsenko, a szezont parádésan kezdő, de tizenkét forduló óta góliszinyban szenvedő Rubin-kölcsön, Gyagyun egyenlített, majd az ex-kaposvári leandro duplázott tiezenegyesből – a vége 4-2, a Nalcsik tapad a vezető hármasra.

Vasárnap rendezték a forduló moszkvai rangadóját, azonban a másik három meccs is tartogatott érdekességeket. Amint a múlt héten írtuk, az Amkarnak már nyakán volt a kés, miután zsinórban négyszer zakózott. Most otthon, az Alanyija ellen muszáj volt begyűjteni a három pontot, s Szergej Volkov aranyat érő szabadrúgásával sikerült is behúzni a győzelmet. (1-0)

Az otthonában mindig veszélyes Tyerek a címvédő Rubint fogadta, melynek soraiban először kezdett a múlt héten Szibirtől igazolt Medvegyev, miközben a milliókért igazolt sztár, Martins megint a cserepadot melegítette (bár ebben lehet némi szerepe a vébé utáni szabadságnak, a beilleszkedési nehézségeknek, és a német és az orosz bajnokság eltérő rendszerének). Döntését végül nem kellett megbánnia Kurban Bergyijevnek, mert miután az első félóra végén Bracamonte megérdemelten szerzett vezetést a hazaiaknak, épp Medvegyev harcolt ki büntetőt, amiből az ecuadori Noboa egyenlített. A hajrában Murawski szállt ki második sárgával, a döntetlen ugyanakkor azt is jelenti, hogy a Rubin nem tudta kihasználni a Zenit „botlását”. (1-1)

A CSZKA remek formába lendült: öt nap alatt nyolc góllal terhelte ellenfelei hálóját. A rémisztően csekély érdeklődés (4500 néző a Himkiben!) mellett megrendezett, Anzsi elleni első felvonás alkalmával a meglepetésre kezdő, mindössze húszesztendős Sekou Oliseh volt a főszereplő, a libériai születésű, de nigériai U-válogatott, Dániából igazolt középpályás nyitotta és zárta a gólok sorát, közben pedig a nála is frissebben igazolt Tosics és a visszatérése után ficánkoló Vágner Love is 1+1-gyel zárt, ráadásul egy félidő alatt. (4-0)

A fordulót záró moszkvai rangadó igen élvezetesre sikeredett, lévén, a góllövőlista két élharcosa, a tavaly mindenkit felülmúló Welliton és az idén rekordszámú szabadrúgástalálatra hajtó Alekszandr Alijev is hozta formáját. A több, mint 23 ezer nézőt vonzó összecsapáson a hazai pályán játszó, a West Bromhoz távozó Odemwingie-t és a Dinamóba eladott Dujmovicsot nélkülöző Lokomotiv egyszer sem vezetett, Welliton vezető góljára ugyan még válaszolt harminc méteres állítottból Alijev, fél óra múltán ugyanakkor Ibson passzából megint Welliton volt eredményes, így a szünetre 2-1-gyel fordultak. Szjomin mester mindent megpróbált, beküldte Gatagovot, majd a közönség legnagyobb örömére a legenda Loszkovot is, újabb gólt viszont megint Welliton rúgott, így Szicsov szépítője három perccel a vége előtt már mit sem ért. A Szpartak úgy nyert, hogy még nem tudhatta soraiban a Dinamótól átigazolt Kombarov testvéreket (négymillió euróért volt kapható „darabja”), sem az Espanyoltól elcsent Pareját (tízmillió), de a legfrissebb szerzeményt, a Celtictől érkező, sérülése után sokat kihagyó skót ikont, Aiden McGeadyt sem – velük vélhetően még erősebb lesz a moszkvai alakulat. (2-3)

A hétközi európai kupák az orosz csapatok menetelését hozták.  A BL-selejtező playoffjában a Zenit révén volt érdekelt Oroszország, a Huszti Szabolcsot végre fél órára bevető alakulat pedig szerény, de kapott gól nélküli előnyt kapart össze az Auxerre ellen. Pedig a kezdetek akár többet is ígérhettek, Lazovics beadását ugyanis már a harmadik percben Sorin kapujába vágta a remek formába lendülő, századik Zenit-gólját szerző Kerzsakov, a hátralevőkben azonban már csak helyzetek voltak, gólok nem – nem véletlen mondta a meccset eldöntő csatár, hogy 101. találatára is nagy szükség lesz a visszavágón.

Az EL-ben hárman is pályára léptek. A Lokomotivot ezúttal nem Alijev, hanem a Szpartak ellen is betaláló Szicsov mentette meg Lausanne-ban, miután a 65. percben egyenlíteni tudott Traoré gólja után, sőt, Loszkov szabadrúgásból akár a győzelmet is megszerezhette volna. A már említett CSZKA az Anzsi után a ciprusi Anorthosziszt is négyessel hengerelte le, főként újoncainak köszönhetően. A kezdőben helyet kapó Doumbia már az első félidőben duplázott, majd Tosics szabadrúgásból és egy balos löketből követte. A 77. percben kapusát vesztette az Anorthoszisz, a kiállított Argüello helyére beálló Kozácík azonban rögtön megfogta Vágner Love büntetőjét, így maradt a 4-0. A csapatban már nem lehetett ott Kraszics, akinek szappanoperája a Juventushoz véget érni látszik – hamarosan bejelenthetik átigazolását.

A hét meglepetését a bajnokságban masszívan szenvedő Szibir nyújtotta, mely csodával határos módon megverte a PSV-t. Igaz, a vendégek nélkülözték a sérült Afellayt és az eltiltott Dzsudzsákot, azonban ott volt soraikban például az Eredivisiében két meccsen öt gólt szerző Ola Toivonen. A Szibir új játékosok hadával állt fel, ugyanakkor többen (az ismertebb nevek közül például a lengyel Grzelak) túl későn érkeztek a nevezéshez. Ennek ellenére e kiváló közönség által buzdított szibériaiak megmutatták, hogy kell egy klasszikus kupacsapatnak játszani, s bár egy dulakodás után szerzett emberelőnyüket hamar elveszejtették (az idegesnek tűnő Igor Sevcsenko négy perc múltán megkapta a második sárgáját is a 43. percben), a 92. percben eljött a pillanatuk: Makszim Asztafjev szépen adott középre egy ügyes visszahúzás után, az idén csak epizodista, most is csereként beálló Degtyarev pedig tízről a kapuba vágta a labdát, már-már koplárovicsi slusszpoénnal zárva a meccset.

Visszavágók egy hét múlva, addig is tovább folynak a Premjer Liga küzdelmei!

Cimkék: premjer liga, futball
Országok: Oroszország