OROSZVALOSAG.HU


A BRIC mint szövetség jövője 

  |  2010-06-07 11:38:50  |  
Karnics Alina

A BRIC mint szövetség jövője 

A "The Economist" publicistája nem éppen derülátó 

A BRIC mint szövetség jövője A BRIC mint szövetség jövője 

A BRIC nem képes jelentős változások előmozdítására, állítja a The Economist.

 

A politikai vezetők nagyobb befolyást követelnek olyan pénzügyi intézményekben, mint például az IMF.  

A Brazília, Oroszország, India és Kína alkotta BRIC-csoport nem képes jelentős változásokat előmozdítani globális színtéren, állítja a brit The Economist április 15-i számában megjelent riport.

A cikk „A Trillió Dolláros Klub” címet viseli, utalásképpen arra, hogy az országok GNP-je több mint 1 trillió dollár (USD). Az írás azt állítja, hogy a koherencia hiánya és a nemzetek közötti versengés olyan együttest alkotnak, amely „akadályozza” a héten Brazíliavárosban összeülő csoport hatékonyságát.

A magazin a koherencia hiányára példaként azt hozza fel, hogy a blokk két országa autoriter, másik kettő pedig demokratikus jellegű, valamint hogy Brazíliában nincs nukleáris program – tehát az egyetlen ország a csoportban, amely nem atomhatalom.

Mindezen tulajdonságok mellett a The Economist azt is állítja, hogy a BRIC országok közti partnerség legnagyobb akadálya a „stratégiai versengés”. A magazin szerint az országok között csupán kétoldalú együttműködés van, India és Kína versengése gyengíti a blokk kohézióját.

A szöveg kiemeli még a harmadik világ piacain megjelenő államok versenyét, és a szegény országokból exportált termékek felvásárlásának növekedését: ez ugyanis olyasfajta versenyt hozott létre, amelyet a lap az USA és a Szovjetunió hidegháborús kapcsolatához hasonlít.

A riport szerint „még ott is, ahol a BRIC országok általánosan egyetértenek, az egyes tagországok rendszerint különböznek a részletek tekintetében.” Ilyen például a klímaváltozás kérdése, mivel Oroszország egyike azon államoknak, amelyek iparuk fejlesztésekor betartják a kyotói egyezményben foglaltakat, így olyan kötelezettségeket vállal, amelyek a másik három országra nem vonatkoznak.

Gazdaság

A magazin a másik nagy eltérésként az egyes országok gazdasági modelljeinek jellegét említi: Kína és Oroszország „nyitottabb”, míg India és Brazília gazdasága zártabb.

A BRIC-en belüli különbözőségek nem lehetetlenítik el a csoportot. Az országok azért fogtak össze, hogy többek között az IMF reformját javasolják. Ugyanakkor ezek (a különbözőségek) korlátozzák a blokk hatékonyságát”- szögezi le a magazin. 

Annak ellenére, hogy kiemeli a blokk - elsősorban gazdasági - jelentőségét, valamint az USA támogatását, a The Economist azt állítja: „a BRIC országok sosem tudnak kivívni maguknak olyan jogi, történelmi, vagy gazdasági koherenciát, amilyet az Európai Unió tudott”.

A cikk a közgazdász Jim O’ Neill, a betűszó megalkotójának konklúziójával zárul, aki azt állítja, hogy a blokk „egy jó formája annak, hogy a gazdag országokat rákényszerítse a világgazdaság vezetésében betöltött szerepük gyökeres megváltoztatására.”

BRICs sãoincapazes de promover mudanças significativas, diz 'Economist'. 

BBC Brasil, 2010, április 16.

 

http://www.bbc.co.uk/portuguese/noticias/2010/04/100415_brics_economist_np.shtml

Cimkék: BRIC, Jim O'Neill, Kína, India Brazília, Oroszország, The Economist
Országok: Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat