OROSZVALOSAG.HU


2-3 év alatt be lehet dönteni Oroszországot

  |  2014-07-23 13:03:24  |  
Oroszvilag.hu

2-3 év alatt be lehet dönteni Oroszországot

Az orosz gazdaság demodernizálódott és függ a Nyugattól

 2-3 év alatt be lehet dönteni Oroszországot

Vlagyiszlav Inozemcev közgazdász, a Posztindusztriális Társadalmakat Kutató Intézet igazgatója szerint Oroszország túlságosan függ a külvilágtól, elsősorban a Nyugattól, ezért a nyugati szankciók végzetes következményekkel járhatnak az ország számára.

Oroszország elszigetelődése a világban fokozatosan erősödik. Az orosz vezetés tudatosan választotta ezt az utat, mint optimálisat, nem számolva a várható következményekkel.

Az orosz vezetés szerint Oroszország szuperhatalom, a Nyugat pedig hatalmi érdekektől vezéreltetve akarja visszaszorítani Oroszországot. Oroszország azonban nem szuperhatalom.

Nem lehet szuperhatalom egy olyan ország, amely a világ GDP-nek 2,8 %-át adja, népessége a világ népességének 2 %-a, exportjának több mint 75 %-a nyersanyag, a haditechnikán kívül nem tud előállítani magasan fejlett technológiát követelő termékeket (és a Buk rakétákat sem használják olyan gyakran, mint a személyi számítógépeket, mobiltelefonokat, orvosi eszközöket).

Az orosz költségvetés 51 %-át az energiahordozókból származó bevételek adják. Ha az EU országai az eddig vásárolt orosz gáz mennyiségét a felére csökkentik, a Gazprom veszteségessé válik. Ha embargót vezetnek be az olaj és gázkitermelő eszközökre, melyek jelentős része szintén importból származik, Oroszország búcsút mondhat a kínai gázüzletnek és a tenger alatti lelőhelyek kiaknázásának. Oroszország a belső fogyasztásban sem reménykedhet, miután az oroszországi ipart tönkretették. 1982-ben még a kitermelt olaj 84 %-a ment belső használatra, ma alig több mint 30 %. A nyugati gazdasági szankciók 2-3 év alatt kivégezhetik az orosz gazdaságot, mielőtt Kína „megsegíthetné” Oroszországot.

Másik oldalról, ma az orosz GDP 15 %-át meghaladó értékben importálnak árukat Oroszországba (ez a szovjet korszakban 2 % körül volt, beleértve a szocialista országokból származó termékeket is). Az import stratégiai ágazatokat is érint. Az orosz hadiipar 30 %-ban import alapanyagokat használ, az orosz űr- és légiipar 65-70 %-ban használ fel nyugati eszközöket és technológiákat. Az oroszországi háztartási ipari termékek szinte teljes egészében importból származnak, akárcsak az egészségügyi eszközök, gyógyszerek, és az élelmiszerek jelentős része is.

Oroszország az elmúlt 15 évben „fogyasztó ország” volt. A szovjet korszakban a befektetések aránya a GDP-hez viszonyítva 34-38 % volt, ma ez 17-20 %. A cégek a meglévő befektetéseket is hitelekből finanszírozták, melyek összege jelenleg 650 milliárd dollár felett van, miközben a Központi Bank tartaléka 478 milliárd dollár, a TartalékAlap összege 175 milliárd dollár. Az adósságok törlesztése tovább csökkenti a befektetéseket, és tőkekiáramláshoz vezethet.

A szovjet korszakban a repressziók hatására egy „defenzív szellemiségű” társadalom alakult ki, az emberek készek voltak egy zárt világban élni. Ma ez a faktor nincs meg. 25 millió oroszországi járt már külföldön, 5 millió embernek van külföldi ingatlana vagy hosszútávú vízuma. Az országot lezárni nem lehet.

A Szovjetunió valóban szuperhatalom volt, képes volt ellenállni hosszú ideig a Nyugatnak, a mai Oroszországnak erre nincsen ereje. Tehát jelenleg a Nyugat jóindulatától függ, mi lesz Oroszország sorsa.

 

 

 

(Vjacseszlav Inozemcev: Ogyerzsimije „szverhgyerzsavnosztyju”, Moszkovszkij Komszomolec, 2014. 07. 23.)

Cimkék: Oroszország, orosz vezetés, Nyugat, GDP, Vjacseszlav Inozemcev, orosz gazdaság
Országok: Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat