OROSZVALOSAG.HU


Szemjon Mogiljevics az FBI-lista élén 

  |  2011-02-09 18:54:31  |  
Mezei Bálint

Szemjon Mogiljevics az FBI-lista élén 

Az ukrán származású maffiavezért intelligenciája emelte fel

Szemjon Mogiljevics az FBI-lista élén Szemjon Mogiljevics az FBI-lista élén  

Most Wanted – a legkeresettebb keresztapák listáját egy ukrán nagyfőnök vezeti – általános meglepetésre Szemjon Mogiljevics az amerikai Time Top-10-es listájának élére került – Salvatore „Totò” Riina csak a nyolcadik, eggyel megelőzve az olasz-amerikai Tony Accordót – Corriere della Sera

Washington – Minden idők legnagyobb maffiavezére a Time magazin szerint se nem olasz, se nem amerikai. A „boss”nem más, mint Szemjon Mogiljevics, akit a szakma nemes egyszerűséggel csak „brainy don”-nak becéz. A ragadványnév egyáltalán nem túlzó, hiszen Mogiljevics közgazdaságból diplomázott, és a hozzáértők szerint kiemelkedően intelligens, azaz „mindig használja az agyát.” Az általa kiépített bűnszövetkezett egy hatalmas poliphoz hasonlítható, melynek csápjai behálózzák az egész világot, Oroszországtól az Egyesült Államokig. A fentiek ismeretében érthető, miért is választotta meg a Time szerkesztősége minden idők tíz legveszélyesebb „capo”-ja egyikének, közülük is az elsőnek. A dobogó másik két fokára Al Capone és Lucky Luciano kerültek, de az Amerikában ma is legendák övezte alvilági személyek előkelő helyezése természetesnek tetszik. Ennyi bőven kijár „páratlan” életművükért.

Az érinthetetlenség ereje – tette naggyá a listán szereplő, élő vagy már elhalálozott embereket. A krémben, azaz az első tízben helyet kapott egy „keresztanya” is, a 2009-ben 18 éves fegyházbüntetésre ítélt kínai Hszie Caj-ping is. Ő is az FBI napokban közzétett, 110 nevet, ma is aktív bűnözőt tartalmazó listáján szerepel. A biztonsági szervezet szándéka éppen a nemzetközi maffiahálózat feltérképezése volt, de ennek során nyilvánosságra hoztak egyes, a nyomozati munka további lefolyását nem veszélyeztető információt. A Szövetségi Nyomozóiroda az élők sorában Mogiljevicset ítélte a legveszélyesebbnek, mivel az ukrán főnök nem csupán a földgolyó különböző pontjain van jelen, de szinte minden szektorban otthonosan mozog. A kőolajtól a fegyverekig, a drogoktól a prostitúcióig számtalan jól jövedelmező illegális üzlet pulzusán tartja rajta a kezét. Ezért is ő a „most wanted”, a legkeresettebb maffiózó. Mégis érinthetetlen, mivel bár 2008-ban Moszkvában letartóztatták adócsalás vádjával, de szűk egy éven belül szabadult. A Time nem nevezi nevén a védettség okát, de feltételezi, hogy Mogiljevics különleges helyzete nagyban köszönhető hatalmas befolyásának. Utóbbi birtokában bármikor képes eltenni láb alól politikusokat, magas rangú hivatalnokokat is, zsarolás és a megvesztegetés egyéb formáiról már nem is beszélve.

Szemjon Mogiljevics az FBI-lista élén Szemjon Mogiljevics az FBI-lista élén 

A családok – A Time szerint tehát Mogiljevicsen kívül senki más nem lett volna képes arra, hogy letaszítsa a képzeletbeli trónról Al Caponét vagy Lucky Lucianót. Az amerikai populáris kultúrában az 1947-ben elhunyt Al Capone még ma is a nagybetűs gengszter prototípusa. Halála előtt hét és fél évet töltött börtönben, javarészt a félelmetes Alcatrazban adócsalás miatt. A Sziklára valójában sokkal véresebb tettei, így például az 1927. február 14-i chicagói Valentin napi mészárlás okán száműzték. 84 évvel ezelőtt Capone emberei éppen Bálint napon irtották ki a rivális, ír származású George „Bugs” Moran bandáját. A „Nápolyi”-nak nevezett Capone alvilági karrierjében sokan fordulópontként értékelték az eseményeket. Az 1959-ben, Marilyn Monroe, Tony Curtis és Jack Lemmon főszereplésével forgatott „Van, aki forrón szereti” című Billy Wilder-klasszikus is megemlékezik „San Valentino” véres napjáról.

Capone után Lucky Luciano következik, akihez a New York-i Cosa Nostra megszervezése köthető. 1943-ben, a szövetségesek szicíliai partraszállása idején a börtönből segítette az angol-amerikai-lengyel erőket, amiért később szabadon bocsátották. 1946-ban szülőföldjére, Olaszországba távozhatott. Ott is halt meg 1962-ben, Nápolyban.

A maffiózók Panteonjának negyedik és ötödik számú trónusát Pablo Escobar és John Gotti tudhatja magáénak. A kolumbiai Escobar a medellini drogkartell alapítójaként az egyik legkegyetlenebb keresztapának számított. Számlájára írják három elnöki aspiráns likvidálását, továbbá két miniszter szabályos kivégzését, valamint több, mint 200 bíró meggyilkoltatását. Majd’ ezer rendőr, katona és egyszerű, ártatlan kolumbiai állampolgár esett áldozatul akcióinak. 1993-ban, 44 évesen végezték ki.

John Gotti, a „dapper don” eleganciájáról vált híressé. A New York-i Gambino család fejeként tevékenykedett. Hosszú évekig tartó nyomozás után, 1992-ben tartóztatták le, majd életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Tíz évvel később, 2002-en hunyt el. Őt követi a hatodik és a hetedik helyen a koreai Hiszajuki Machii, illetve egy másik italoamerikai gengszter, Tony Accordo, aki Al Capone székébe ült bele a chicagói bűnszervezet tetején. Accordóra a „big tuna” nevet tapasztották, mivel egy alkalommal egy 180 kilós tonhalat fogott. Machii a japán Tosei-kai alapítója, mely közel fél évszázadon át uralta a tokiói alvilágot. A koreai capo 2002-ben távozott az élők sorából, békés öregségben hunyt el. A törvény őrei életében a közelébe sem tudtak férkőzni. Accordo, vagyis „Joe batters” szintúgy soha nem járt börtönbe. Gúnynevét onnan kapta, hogy ellenfelei kivégzéséhez előszeretettel használta kedvenc sportja elengedhetetlen tartozékát, a baseball ütőt. Igazi „érinthetetlen”-ként, otthonában, ágyban, párnák között adta ki a lelkét még 1992-ben.

A Keresztanya - „Totò” Riina éppen ellentétes utat járt be. A szicíliai Corleonéban született rettegett főnököt 1993-ban kerítették rendőrkézre, és gyorsított eljárásban életfogytig tartó szabadságvesztésre kárhoztatták. Mögé zárkózott fel az indiai Dawood Ibrahim, és a kínai „keresztanya” Hszie Caj-ping. A Time állítása szerint Dawood érintett a Mumbaiban elkövetett 1993-as és 2008-as merényletekben. Nem mellesleg, erre az álláspontra helyezkedett az indiai titkosszolgálat és maga az FSZB is! A szökésben lévő Dawood különböző bankszámlákon pihenő „hagyatéka” sem éppen megvetendő, örökösei a becsélések szerint is több milliárd dolláron osztozkodhatnak. A Forbes magazin 2008-ban a világ Krőzusait számba vevő listáján szerepeltette. India szerint Dawood Pakisztánban rejtőzködik, de ezt Karacsi határozottan cáfolja.

Hszie Caj-ping a kínai illegális szerencsejátékok és egyéb törvénytelen üzlet királynőjének számított. Hamis kereskedelem vádjával tartóztatták le, 2009-ben ítélték el. Legkorábban 2020-ban szabadulhat. Ha hihetünk a pletykáknak, legalább 16 szeretője volt.

Cimkék: Szemjon Mogiljevics, Moszkva, FSZB, FBI, Time, Al Capone, Lucky Luciano, maffia, bűnszervezet, alvilág
Országok: Ukrajna Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat