OROSZVALOSAG.HU


Végleg ledőlhet az előítéletek berlini fala

  |  2010-12-14 16:41:31  |  
Mezei Bálint

Végleg ledőlhet az előítéletek berlini fala

Putyin és a 2018-as futball-világbajnokság

 Végleg ledőlhet az előítéletek berlini falaVégleg ledőlhet az előítéletek berlini fala

Az új Oroszország kezdete – a 2018-as világbajnokság rendezési jogának elnyerése. Interjú az örömittas Putyinnal. „Ledőlt a berlini fal. Ma hazám sokkal erősebbé vált. Valóban én lennék az elnök a vb idején? Ki tudja, hogy ki lesz akkor a Kreml ura?” La Stampa

Zürich – Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök az eredményhirdetés után sugárzó arccal lépett a nyilvánosság elé. Bár semmilyen más gesztust nem tett, mindenki számára érződött, hogy lelkében felszabadultan ünnepel. Elismerő tapsok közepette lépett az emelvényre, előtte mindenkivel kezet szorított, a gratulációkra udvarias mosollyal válaszolt. Végül emelvényre állt, és beszélni kezdett – majd’ ötven percen át. A győzelem Puytinja nagyon is hasonlít arra a Silvio Berlusconira, aki a sikerrel megvívott mérkőzések után csak és kizárólag a Milan elnöke kíván lenni. Az olasz kormányfő ilyenkor egyet akar: dicsérni, elismerni saját klubja és játékosai teljesítményét illetve bezsebelni a sajtó hódolatát. Az efféle interjúk sokkalta kedvesebbek számára, mint a parlamenti beszámolók. Nem is csodálkozunk ezen, hiszen a San Siro vip-páholyában parolázni, kizárólag a futballal kapcsolatos kérdésekre válaszolni hálás és megnyugtató feladat. Ezt tette Putyin is, aki részletesen beavatta a jelenlévőket a rendezői jogok elnyerésének igaz történetébe. Medvegyev elődje pedig szemlátomást magáénak érezte a pódiumot, viccelődött a publikummal és egyáltalán nem kívánta rövidre zárni a mondandóját. Fürdött a dicsőségben. A konferenciaterem mindeközben itta a szavait. Az angol nyelven elmondott laudációs szöveg után sietve reagált pár átfogó jellegű kérdésre, melyek a napirend szerint le is zárták volna személyes performanszát, majd felrúgva a protokollt, hosszabbítást kért.

„Mit szeretnének tudni? A mikrofon az Önöké!” – Putyin e szavakkal ajánlott egy teljesen szokatlan diskurzust a meghívott újságíróknak, tudósítóknak. Természetesen jól tudta, hogy ezúttal senki sem fogja felemlegetni a Wikileaks-dokumentumokat vagy utalást tenni a Berlusconival ápolt gyanúsan szoros barátságára és a kettejük között köttetett kétes hírű üzletekre. Az érdeklődés középpontjában a sport állt, minden a labda körül forgott. Más téma szóba sem került.

Oroszország elnyerte a 2014-es téli olimpia rendezési jogát, és immár a négy évvel később aktuális labdarúgó világbajnokság házigazdájának is vallhatja magát. Az ötkarikás esemény eredményhirdetésére már korábban személyesen utazott Guatemalába, de Zürichbe egyedül, csak a bejelentés hírére érkezett. Miért e különbség?

A két helyzet élesen eltért egymástól. A Szocsi városa nevében beadott pályázat komoly riválisokkal mérkőzött meg a sikerért, de a nagy konkurencia ellenére teljesen szabályos vetélkedés zajlott. Ellenben itt számos gyanúsítgatással, kiprovokált botránnyal valamint korrupciós vádakkal is meg kellett küzdenünk. Mindez, mondanom sem kell, elfogadhatatlan. Aki bedobta a köztudatba ezeket a felvetéseket, kizárólag egy cél érdekében cselekedett: meg kívánta zavarni a döntéshozatal nyugalmát. Végig bíztam a FIFÁ-ban, ráadásul sokszor jó egy lépéssel hátrább állni. A személyes jelenlétem fölösleges nyomást gyakorolhatott volna a delegációnkra.

Félt attól, hogy az Ön hiányában a kandidációjuk esélyei is csökkennek?

Nehéz döntés volt. Nem titok, hogy itt akartam lenni, és elhatározásom után az orosz küldöttség rövid ideig tanácstalan volt. A fontos mégis az, hogy gyorsan és kitűnően reagáltak a megváltozott feltételekre.

Öt másik miniszterelnök is tiszteletét tette Sepp Baltter elnöki bejelentésekor. Ők mindannyian üres kézzel távoztak. Az Orosz Föderáció kiküldöttei a delegációjuk vezető politikusa nélkül arattak sikert és vitték Moszkvába a 2018-as világbajnokságot. Ön lényegében csak a sikert learatni érkezett Svájcba.

Azt hiszem jól és egyértelműen fogalmaztam. Voltak érvek amellett, hogy itt legyek, ahogy távolmaradásom is reális döntésnek tűnt. Valójában az ellenünk indított rágalomhadjáratra kívántam válaszolni. Ugyanis nem lehet megvesztegetéssel vádolni valakit bizonyítékok nélkül. Jómagam eddig csak rosszindulatú találgatásokat hallottam, mást nem. Létezett egy berlini fal betonból és acélból, de mellette, fölötte ott volt a párja is, mely bár láthatatlan maradt, mégis erősebbnek bizonyult, mivel az előítéletek hálója tartotta életben. Utóbbi talán még ma is áll, és ereje az előző rendszer hibáiból ered. Ezeknek a sztereotípiáknak az emberek még ma is könnyen hisznek. Biztos vagyok abban, hogy a labdarúgó-világbajnokság nagyszerű alkalom arra, hogy bebizonyítsuk, kik is vagyunk valójában!

A Wikilieaks néven ismertté vált iratok állításai veszélyeztették az orosz pályázat sikerét?

Nem olvastam őket, és nem is azért vagyok itt, hogy ezekre válaszoljak.

Jogos döntésnek tartja, hogy az Orosz Föderáció kapta a házigazda megtisztelő szerepét?

Igazságos az a döntés, mely a labda szeretetét népszerűsíti. Itt az ideje kiterjeszteni a futball határait. Oroszország földrajzi értelemben a világ legnagyobb állama, de még sosem láthatta vendégül a sportág élmezőnyét. De most nem csak mirólunk van szó: a Szovjetunió sem kapta meg ezt a lehetőséget, ahogyan egyik másik kelet-európai ország sem.

Az imént említette, hogy elfogadhatatlan hangvételű sajtóhadjárat folyt Önökkel szemben. Egyes konkurensek, például Anglia viselkedésére utalt? Szabálytalanul küzdöttek volna kandidálásuk sikeréért?

Nem, senkit sem szeretnék személy szerint megnevezni. A döntéshozás légköre volt rossz. Anglia nagyszerű futball-hagyományokkal rendelkezik, játékosaik között számos klasszist találunk, akiket hazánkban is óriási sztároknak tartanak. 2018-ban a szigetország kiválóságai is maximálisan professzionális fogadtatásban fognak részesülni. Minden tőlünk telhetőt megteszünk és megadunk, hogy a legjobbat hozhassák ki magukból. Meg vagyok győződve az angol szövetség együttműködési kézsége felől. Számítunk segítségükre és értékes tanácsaikra. Eddig egymagunk dolgoztunk a 2018-as vb sikerén, ezután készen állunk az új gondolatok valamint ötletek befogadására.

Végleg ledőlhet az előítéletek berlini falaVégleg ledőlhet az előítéletek berlini fala

Oroszország megkapta a téli olimpiát és a futball-világbajnokságot is. Amerika szintén pályázott mindkettőre, mégis üres kézzel tért haza.

Ez igaz, de hol jövök én a képbe? Talán le kellett volna mondanunk egy eseményről a javukra, hogy jobban érezzék magukat?

A 2014-es, Szocsiban helyet kapó téli olimpia költségei egyre nőnek. Hogyan kívánja hazáját újabb, soron kívüli kiadások finanszírozására kérni?

Olyan országok voltak versenyben a rendezés jogáért, melyek komoly gazdasági nehézségekkel kénytelenek szembenézni. A válság Oroszországot sem kímélte, de mi sokakkal ellentétben, már a növekedés fázisába léptünk, elég egy pillantást vetni a stabilan bővülő GDP-adatokra. A kormány erős, a társadalmi mutatók biztatóan javulnak. Például a világbajnokság rendezési költségeit a parlament már jóval a zürichi eredményhirdetés előtt megszavazta. Mindezeken túl ezt a vb-t javarészt magántőkéből kívánjuk finanszírozni. Az állam elsősorban a velejáró infrastruktúra ugrásszerű fejlesztésére koncentrál. Tudjuk, hogy tizenhárom, UEFA-sztender szerinti ötcsillagos stadiont kell építenünk, de közülük egyet, a moszkvai létesítményt a Lukoil olajtársaság fizeti. Máshol a VTB bank állja a költségeket, Péterváron pedig a Gazprom biztosítja a szükséges milliókat. Feladataink közé tartozik további befektetők, szponzorok felkutatása.

Roman Abramovics is a 2018-as kandidálásra felállított delegáció tagja volt. Milyen tapasztalatokkal segítette a csapat munkáját mint a Chelsea elnöke?

Amikor megvásárolta a londoni klubot Oroszországban sokan kételkedtek. Rengeteg szkeptikus véleményt lehetett olvasni. Ennek ellenére mindvégig bizonyította, hogy ismerni a befektetések módszereit, és ma is ezen az úton jár. Nem véletlenül szóltunk neki: Roman nyisd ki az erszényed! Annyi pénzed van, hogy ez a kevés nem fog neked hiányozni.

2018-ban a világbajnokság idején Ön lesz az Orosz Föderáció elnöke?

Ki tudja. Dmitrij Medvegyev barát, és ezért is különösen kellemetlen számomra erről beszélni. Egy azonban biztos: együtt teszünk azért, hogy méltóképpen fogadjuk a világot.

Oroszországban a futball egyben rasszista csoportok játékszere is. Mit terveznek tenni ellenük?

A probléma globális. Tudunk a létezéséről, de nem vagyunk egyedül a földön, ahol rasszista kórusok hallhatóak a stadionokban.

A világbajnokság megváltoztatja az Oroszországról külföldön kialakult képet?

A külföldiek közül sokan még mindig a hidegháború idejéből itt ragadt előítéleteken keresztül látnak és láttatnak minket. Ha azonban azt szeretnék megfigyelni, mennyit is változott Oroszország, jöjjenek el és nézzék meg, ahogyan a világbajnokságra készülünk!               

Cimkék: Putyin, Sepp Blatter, futball, labdarúgás, 2018, világbajnokság, korrupció, Medvegyev, Roman Abrahimovics, Zürich, FIFA
Országok: Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat