OROSZVALOSAG.HU


Moszkva többé nem tartja el Ukrajnát

  |  2014-12-15 15:53:32  |  
Oroszvilag.hu

Moszkva többé nem tartja el Ukrajnát

 "Csak emlékek maradtak abból az országból, amellyel barátkoztunk"

 Moszkva többé nem tartja el Ukrajnát

Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök a Nyezaviszimaja Gazetában megjelent terjedelmes cikkben fejtette ki nézeteit az ukrajnai válságról, az orosz-ukrán viszony jövőjéről.

Medvegyev szerint senki nem gondolta még egy éve, hogy milyen következményekkel fog járni az ukrajnai válság. Társadalmi megosztottság, gazdasági hanyatlás, politikai radikalizmus. Menekültáradat, háború, több ezer halott.

Csak emlékek maradtak abból az országból, „amellyel barátkoztunk, kereskedtünk, ahová nyaralni utaztunk, vagy rokonokat látogatni. Mi ezt Oroszországban a saját fájdalmunknak tekintjük.”

Medvegyev sajnálja, hogy Ukrajna elitje nem tudott más stratégiát adni az országnak azon kívül, hogy „Ukrajna nem Oroszország.” A legnehezebb megpróbáltatások még az ország előtt állnak – írja Medvegyev. Oroszország pedig soha nem feledi, hogy a szomszédos országban egy hozzá kulturálisan, mentálisan közeli nép.

Medvegyev felsorolta az ukrán és orosz kulturális élet jeles, közös alakjait, majd emlékeztetett, az ukrajnai iparvidéket a 19-20. században jelentős erőfeszítésekkel építették ki, melynek révén Ukrajna fejlett köztársasággá vált. A mai ukrán ipar alapját is a szovjet korban felépített infrastruktúra alkotja.

A Szovjetunió széthullása után az egész infrastruktúra a független Ukrajnáé lett, a szovjet adósságot Oroszország magára vállalta. Ezért a függetlenné váló Ukrajna jó kezdőfeltételekkel kezdhette meg önálló életét. 1991 után Ukrajna az Oroszországgal való kooperációban gondolkodott, „a mi erőforrásainkat használta.”

Oroszország hitelekkel támogatta Ukrajnát, befektetésekkel járult hozzá az ukrán ipar fejlődéséhez. Oroszország hosszú ideig olcsó földgázzal látta el Ukrajnát, ezzel támogatta az ukrán gazdaságot. Ukrajna azonban többször is a szerződésen felül vett el gázt, és ezzel rendszeresen adóssága keletkezett a Gazprommal szemben.

Juscsenko elnöksége idején Ukrajna ragaszkodott a kedvezményes gázárhoz, miközben piaci árat kért a tranzitért.

A posztszovjet országok közül a Gazprom utoljára Ukrajna kapcsán tért át a piaci viszonyok alkalmazására.

Ukrajna 2013 őszéig 2,7 milliárd dolláros adósságot halmozott fel, de Oroszország ebben a helyzetben is kedvezményeket adott az ukrán félnek. A Naftogaz számára 268 dolláros gázárat állapítottak meg, amivel Ukrajna évi 7 milliárd dollárt takaríthatott volna meg. Ezen felül Oroszország 3 milliárd dollár hitelt adott Kijevnek. Ukrajna viszont nem volt hajlandó fizetni, ezért 485 dolláros új gázárat állapítottak meg számára és előfizetésre kötelezték.

Az orosz fél soha nem használta a gazdasági tényezőt politikai kérdések rendezésére.” – írja Medvegyev. Az igazság az, hogy az ukrán gazdaság eddig orosz támogatással létezett. Csak az olcsó gáz révén Ukrajna eddig 82,7 milliárd dollárt takarított meg. „Ilyen támogatást a volt Szovjetunió egyik köztársasága sem kapott. Nem pusztán támogattuk az ukrán gazdaságot, hanem, ténylegesen eltartottuk.” Ám az ukrán vezetés „nem adekvát” módon értékelte ezt a helyzetet.

Janukovics elnök európai társulást ígért Ukrajnának, de folytatta a játékot Oroszországgal is. Végül Janukovics, elemezve a társulási megállapodás várható gazdasági következményeit, lefékezte a folyamatot. Ezt követte február 22-én Kijevben az erőszakos hatalomátvétel.

Az új ukrán vezetés politikája eredményeképpen a GDP 7-9 %-kal zuhant, az infláció 20 %-os, az ország arany- és valutatartalékai 40 %-kal csökkentek, a kommunális szolgáltatások árai majd kétszeresére emelkedtek, az országot szociális-gazdasági katasztrófa fenyegeti.

2009-től a Keleti Partnerség programja az EU és többek között Ukrajna között azt a célt szolgálta, hogy csökkentsék Oroszország befolyását.

Ukrajna köteles az EU-s jogszabályokat bevezetni. A tulajdonról szóló törvény még sok problémát okozhat, mert ennek értelmében visszakövetelhetik egykori tulajdonaikat az egykor nem Ukrajnához tartozott területeken élő volt tulajdonosok utódai.

Az EU és Ukrajna együttműködése neokolonizációra emlékeztet. Az EU számára Ukrajna nyersanyagforrásként kell. Az európai áruk el fogják árasztani Ukrajnát, melynek le kell mondania saját termelő struktúráiról. Oroszország nem fogja tétlenül nézni, hogy az európai áruk cunamija Ukrajnán keresztül behatoljon a Vámunióba, ezért válaszlépéseket tesz, melyek következtében radikálisan csökkenni fog az ukrajnai áruk oroszországi exportja.

Ukrajna GDP-jének 17 %-át, és exportjának 27 %-át a mezőgazdaság adja, de a remek adottságú ukrán mezőgazdaság helyzete sem rózsás, hiszen a hatalmas dotációval rendelkező európai mezőgazdasági termékekkel kell majd egy piacon versenyeznie. Az EU országai kvótákkal védekeznek az ukrán mezőgazdasági import ellen. Ukrajnának tehát minden EU-s előírást teljesítenie kell, miközben komolyan senki nem akarja befogadni az EU-ba. Ukrajna Medvegyev szerint épp abban a sorsban fog részesülni, mint Törökország, amely 51 éve írta alá a társulási megállapodást az EU-val, de soha nem lesz annak tagja.

Medvegyev szerint az EU nem fog reális pénzügyi segítséget adni Ukrajna megmentésére, amikor még saját tagállamainak, Görögországnak és Ciprusnak is alig tud segíteni.

Medvegyev szerint az EU-ba nemrég belépett tagok példája is elrettentő lehetne. Bulgáriában például az EU tagság óta a munkanélküliség nőtt, a külföldi befektetések csökkentek.

Az orosz miniszterelnök emlékeztetett, még Janukovics idején Brüsszel elutasította azt a moszkvai kezdeményezést, hogy háromoldalú tárgyalásokon, Oroszország, Ukrajna és az EU részvételével vitassák meg Ukrajna legfontosabb kérdéseit.

A kijevi vezetés le akarja nullázni az Ukrajna és Oroszország közötti gazdasági-kereskedelmi kapcsolatokat. Ez mindkét fél számára fájdalmas lenne, de Oroszország ezt túléli. Mindenesetre a jövő évtől Oroszország szigorítani fogja az ukrajnai állampolgárok munkavállalását.

Ukrajna állam meghozta a maga választását. S még ha szomszédaink most rosszul is értékelik az árat, amit fizetni kell – joguk van a választásra.

Medvegyev szerint „A legjobb eszköz bebizonyítani, hogy mi Oroszországban tiszteltük és tiszteljük az ukrán szuverenitást – elismerni, hogy Ukrajnának joga van a választásra. Ám Ukrajnának is emlékeznie kell arra, hogy minden választás elsősorban óriási felelősség.” Ha Ukrajna európai módon akar élni, tanuljon meg fizetni.

 

A jövőben az ukrán-orosz együttműködés racionális, európai, piaci alapú lesz és nem testvéri. Oroszország a saját érdekeiből indul ki, és elfelejti az érzelmeket. „Többé nem fogjuk támogatni az ukrán gazdaságot. Nekünk ez nem előnyös. És őszintén szólva elegünk is van belőle.” – írta Medvegyev. 

Cimkék: Dmitrij Medvegyev, Ukrajna, Oroszország, Szovjetunió, EU
Országok: Ukrajna Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat