OROSZVALOSAG.HU


Oroszország más lett?

  |  2012-12-05 10:31:17  |  
Gyóni Gábor

Oroszország más lett?

Egy éve kezdődtek az ellenzéki tiltakozások

 Oroszország más lett?

 

Egy évvel ezelőtt, a VI. Duma választás után kezdődtek Oroszországban a sokakat meglepő ellenzéki tiltakozó mozgalmak. A legnagyobb tüntetésekre a Bolotnaja téren (december 10.) és a Szaharov sugárúton (december 24.) került sor, tavasszal lassan csökkenni kezdett a tüntetések intenzitása. 2012. május 6-án a Bolotnaja téren összecsapásokra került sor a hatóságok és a tüntetők között.

Az elmúlt egy év alkalmat ad az összegzésre. Az elemzők és résztvevők Borisz Nyemcovtól kezdve Ilja Jasinig egyetértenek abban, hogy Oroszország a tüntetéssorozat következtében más lett, mint korábban volt.

Az Alekszej Kudrin volt gazdasági miniszter intézete (Polgári Kezdeményezések Bizottsága - KGI) által készített jelentés szerint a tiltakozások világossá tették, új „társadalmi szerződésre” lenne szükség, melyek lehetővé tennék a valódi reformokat. A hatalom azonban egyelőre nem kíván dialógust folytatni az ellenzékkel.

A KGI elemzői szerint a hatalom a válságot észlelve a „régi, elavult modelleket akarja alkalmazni a társadalommal való viszonyában”, s igyekszik megakadályozni az alulról jövő kezdeményezéseket.

Az elmúlt egy évben a hatalom és a társadalom közötti dialógus csökkent. Sem az elnökválasztások, sem az őszi regionális választások nem vezettek konszolidációhoz.

A hatalom számára a szociális jellegű tiltakozások veszélyesebbek, mint a politikai követelések. Egyelőre nincsenek meg egy „forradalom” alapjai, de ha a szociális elégedetlenség tömegessé válik (pl. a kommunális szolgáltatások fájdalmas reformja következtében), akkor az indulatok könnyen elszabadulhatnak.

A hatalomnak végül 2012-ben sikerült a tiltakozások erejét csillapítani. Ezt a következőképpen érte el: 1) fedezetlen szociális ígéretekkel 2) a lakosság passzív részét szembeállította az aktívokkal 3) egyfajta politikai liberalizációba kezdett, amely azonban továbbra is kizárja a reális konkurenciát 4) a „mézeskalács és korbács” elvét alkalmazta a hatalomhoz közel álló elit vonatkozásában.

A KGI szerint a kormánynak nincs valódi programja, az irányítás hatákonysága csökken. A nyugdíjreform kérdései hosszútávon további problémákat jelentenek az ország számára.

A KGI szerint a társadalom politikailag aktív része pozitívan reagálna arra, ha őt is bevonnák az ország jövőjéről szóló gondolkodásba. Ez még most is lehetséges, bár az idő egyre inkább fogy. 

 

 

(newsru.com)

 

Cimkék: Oroszország, ellenzék, tiltakozások
Országok: Oroszország
Megosztás:
Add a Facebook-hoz

 

Oroszvalosag.hu | Impresszum  |  Kapcsolat