OROSZVALOSAG.HU
2009 legsikeresebb orosz szavai
2009 legsikeresebb orosz szavai
Orosz nyelv a változó világban
Oroszországban megnevezték a 2009-es év legsikeresebb szavait. A nyugati világban jól ismert kezdeményezés Oroszországban három évvel ezelőtt született meg az Imhonet.ru internetes portál és az Orosz Nyelv Kreatív Fejlesztése Központjának az együttműködéséből. 2009 decemberében rendezték meg a szavazást harmadszor.
A népszavazás szerint a következő három szó győzött: антикризисный, зомбоящик, медвепутия. A filológusokból álló zsűri viszont a következő három szót ajánlotta: перезагрузкa, ЕГЭ, дуумвират.
Az „Év Kifejezése”, a 2009-es évet összefoglaló szókapcsolat kategóriában a legtöbb szavazatot a вторая волна кризиса, крепкое кофе (utalás az új nyelvszabályok bevezetésére), голодообразующее предприятие (komplett városok nyomorba döntéséért felelős nagyvállalat) kifejezések vitték el. Noha a filológusokból álló szaktanács véleménye szerint a дезавуировать народ, новые бедные, свиной грипп kifejezések a 2009. év favoritjai.
A „Netszó” (az internet világ sűrűn használt szava) kategóriában győzött a гуглик, az internetes népszerűség egysége, френдеж, a barátok mechanikus hozzáadását jelentő szó, вампьютер, a vámpír és a computer szavak összevonás. A szaktanács véleménye ebben a kérdésben is eltért, ők a френдеж helyett az осетить vagyis megjelentetni a hálón, és az осетенеть (összenőni a hálóval) szavakat ajánlották. A zsűri külön véleménye ebben az esetben annak is betudható, hogy a kezdeményezés az orosz tövekből táplálkozó szóalkotást bátorítja, ezzel ellensúlyozva az orosz nyelvbe beáramló angol tövek kritikátlan cirill átírását.
A „Szóalkotó” kategóriában győzött a нехоть (állapot, amikor semmit sem akarunk csinálni), брехлама (a reklám, hazugság és lom szavak összevonása)és нана-технологии. A zsűri ebben a kategóriában a нехоть szó helyett a державничать szót ajánlotta. Abból, hogy az ötletgazdák, ha csekély összegekkel (1000 rubel) is, de díjazták a befutott szavak szerzőit, az is látható, hogy munkaként értékelik a szóalkotást.
A projekt célja az új orosz szavak alkotásának bátorítása. A kezdeményezés kurátora az orosz filozófus, kulturológus és író, Mihail Epstejn, aki a szóalkotás, mint tevékenység elleni előítélet lebontását tűzte ki célul. Véleménye szerint az új szavaknak minden esetben konkrét szerzője van, az új szavak nem a nyelv mélységeiből bukkannak elő. A kitűzött célt fejezi ki az Imhonet szó is. Az In My Humble Opinion kifejezés angol rövidítéséhez tapad rá a net szó, amely angolul hálót, oroszul pedig, tagadást jelent, és így azt is jelentheti, hogy a szóalkotásban nincs helye a szerénységnek.